DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

“Anarkia është debashkim, jo bashkim” Nga Frank Shkreli   Kohët e fundit, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi ngritën mundësinë More »

PROBLEMI SHQIPTAR

PROBLEMI SHQIPTAR

Nga Frank Shkreli Duket se kombi shqiptar po përshkohet sot nepër njërën prej periudhave më të rrezikshme të historisë së tij.  Njoftohet se këtë javë, si edhe More »

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

Shënime nga Skifter Këlliçi   Pjesa e tretë dhe e fundit- C’nuk bëri dhe bëri Agolli pas vitit 1985 15 prill 1985. Diktatori Enver Hoxha “ngrë patkojtë More »

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

Nga Frank Shkreli Në të vërtetë nuk është Shqipëria që ka tre lobingje në Washington, por, sipas të dhënave në median shqiptare, janë tre partitë politike kryesore More »

SULLTAN  ENVER  EFENDIA  SHKATRROI  KISHAT  KATOLIKE  SHQIPTARE

SULLTAN ENVER EFENDIA SHKATRROI KISHAT KATOLIKE SHQIPTARE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XIV PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë More »

 

Category Archives: Krijimtaria

I DUAM SI ÇERÇIZI DHE ADEMI

Nga Luan Çipi   Kohë trazirash dhe rrëmuje, Shqiptarët në rrugë e sheshe Duan djem, tjetër lloj feje, Të kalitur në rrebeshe!     Çerçiz Topulli Gjirokastra, Që le plengë e pasuri;  Jasharët, trima me

VAZHDOJ ME PA YLLIN SHQIPTAR !

Nga MARTIN  CAMAJ  (21 KORRIK 1925 – 12 MARS 1992)                   LARG ATYNE QË FLASIN SI UNË   Fishkllim ere ndër shelqe të ngrime me ujna prrojesh veshtoj, te zanafillja, truemje se si i

NDERIM NËNËS

Nga Luan Çipi   Nga një grua lind një popull Gruaja nënë është zanafilla, E para në botën rrotull, Superiorja, më e mira!   Fëmijët me gji mëkon, I rrit me përralla e këngë Si

PERLA JONË, MJALT I MJALIT

Nga Albert HABAZAJ Zonjushe e bukur, Perla Që jetën na mbush me mjalt, Si anije e bardhë me vela Po nis udhëtim të gjatë. Me mjalt po na e mbush jetën, Perlushe, moj drit’ në

DUKE SHFLETUAR POETIN AGIM SHEHU TE ESSEJA “PËR GJINOKASTRËN”

Nga Luan Çipi   Vetëm një dashuri e pafundme dhe ndjenja e një nderimi të madh për një qytet, ku Agim Shehu kalon gati çerekun e jetës së vet, mund të shfaqet me kaq bukuri

FUNDI BELAMI

– Paramnezi” Nga SOTIR ATHANASI               ( E treguar nga një veteran i policisë që meritoi buqetën me lule të freskëta vendosur mhi trapezën e shoqërisë sonë letrare e quajtur: XINGOGRAFIA ).              Blegtori, la

DHJETË SHQIPONJAT E TËRBAÇIT

Nga Albert HABAZAJ* Vallja – kurorë dafine për dhjetë shqiponja mali, dhjetë tufa trëndeline, lum Tërbaçit, kush ia fali!    Janë vajzat e Tërbaçit, Si shtojzovalle të këngës, Kënga, kaluar ilaçit, Flori shpirti, mjalt i

Unë jam nga ZHARRËZA!

    “O shtëpi! Moj shtëpi!      Të kem një varr si ti”              Popullore    (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi   Unë jam nga  ZHARRËZA!         “O shtëpi! Moj  shtëpi!           Të kem një

Fëmijët janë si zogjtë

Tregim nga Viron Kona   Atëherë, im bir rreth 6 vjeç, nuk ishte mirë me oreks. Po dobësohej, ndihej i pafuqishëm dhe po na vinte në merak të madh. E kishim çuar për vizita te

BASHKONI KOMBIN NË LIDHJEN PREJ GJAKU!

Nga Luan Çipi   Për kohën e shkuar kam ca derte e mall, Tridhjetëmijë fletë kalendari grisa… E pyes veten shpesh: Ç’ kam kuptuar vallë? -Vrapim të mundimshëm në rrugë me plisa! Fëmijërinë, e shkova