Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Historia

LETER E HAPUN NR. 3

Ripublikohet, KOPJO  E  VITIT  2009, 19 DHJETOR Nga Fritz Radovani   TË GJITHË ATDHETARËVE SHQIPTARË   MBRENDA E JASHTA ATDHEUT!   “UNË DO TË VAZHDOJ ME JU SHKRUE DERISA .., PENA E EME, T’ JU THERIN ESHTNAT TUEJA…!”,

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  2 0 1 8 :  Kujtojmë… PA GJERGJ 

BESIM E SOCIALIZEM

Nga Fritz Radovani   Don Kolec PRENNUSHI u le në Shkoder me 2 Janar 1902 nga prindët Pjeter e Nine Prennushi. Ishte nipi i At Mati Prennushit, Provinçial i Fretenve të Shqipnisë nga viti 1943, që u

LOPA, AGJENTE E IMPERIALIZMIT AMERIKAN!..

Ndodhi gazmore nga historia e Radio Tiranës Me rastin e 80-vjetorit të themelimit të saj, (20 nëntor 1938-2018) Nga Skifter Këlliçi   Megjithëse ka brirë, vec ndonjë fëmije,askush nuk trembet kur sheh t’i kalojë pranë ndonjë lopë.Shumë-

Dita e Flamurit

Nga Reshat Kripa   Ky shkrim i dedikohet një ngjarjeje të jashtëzakonshme që ka ndodhur në qytetin tim të lindjes, në Vlorë, në kremtimin e ditës së pavareësisë në vitin 1991, një ditë e papërsritshme kur në

JA PSE SHEMBET LAVDIA E ATDHEUT

Nga Fritz Radovani   Shembja e Shtëpisë së Atdhetarit Luigj Gurakuqi në Shkoder ishte një “Parathanje”! Gjithmonë mbas një vrasjes së pabesë asht e shkrueme me “atë gjak” një Histori… AT ANTON HARAPI O.F.M., shkruen: “SI E

4 E 11 NANDOR 1990 DON SIMONI RRXOI MURIN ATEIST !SIMONI RRXOI MURIN ATEIST !

Nga Fritz Radovani   RRMAJI, SHKODER – RA MURI ATEIST I 1967… 9 NANDOR 1989 KISHTE RA MURI I BERLINIT… Me 4 Maji 1958 Futbollisti i “Vllaznisë” së Shkodres, Simon JUBANI asht Shugurue Meshtar nga Imz. Ernesto

DHUNOHET KISHA E KLERI KATOLIK ME ARMATIME, BURGOSJE, TORTURA, PUSHKATIME, GJYQE FALLCO…

Nga Fritz Radovani   15 NANDOR 1946,ORA 12 NË DREKË, TUE NGRANË, ARRESTOHET NGA SIGURIMI I SHTETIT KOMUNIST PROVINÇIALI AT MATI PRENNUSHI… ORA 17, ARRESTOHET DELEGATI APOSTOLIK IMZOT FRANO GJINI… 17 NANDOR 1946 RRETH ORËS 2.00 NË

RIATDHESIMI I ESHTRAVE TË MID’HAT FRASHËRIT – NJË PËRCJELLJE DINJITOZE NGA NJU JORKU

Nga Frank Shkreli Të shtunën që kaloi, më 10 Nëntor, 2018, në Nju Jork, më saktësisht në Qendrën Nënë Tereza, pranë Kishës Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, u zhillua ceremonia për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit. 

60 VJET NGA VRASJA E SHEMTUEME E DON EJLLIT…

Nga Fritz Radovani   KUR FLITET PER KLERIN KATOLIK TRUNI I AGJENTAVE  T’SIGURIMIT FANTAZON E SHPIF N’SHKALLAT SIPERORE 600 FAQE PROCES…Të gjitha “legjendat apo përrallat” që janë shkrue dhe vazhdojnë me u shkrue edhe sot nga komunistët