NDOTJE NGA “SEMANI”…

Nga Fritz Radovani   1946… ■A E DINI SE EDHE “SEMANI” KA DOSJE ?! KERKONI N’ ARKIV TË MINISTRISË SË MBRENDSHME NË TIRANË… ■DOSJEN E “SEMANIT”… Emni More »

PROBLEMET DHE SFIDAT NDËR-SHQIPTARE

Nga Frank Shkreli   Debatet, komentet, analizat, deklaratat dhe intervistat e shumëta të nxitura dhe të nxituara nga vizita e fundit në Serbi e Kryeministrit të Republikës More »

Pesë shqiptarë me pasaporta të ndryshme

Nga Nuri Dragoj   Zëvendëskryeredaktorja e gazetës Republika, Eglantina Alliaj, para pak vitesh ishte e angazhuar nga ENEMO, në Kosovë, për vëzhgimin e zgjedhjeve të përgjithshme. Pas More »

Donald Trump duhet të refuzojë kriminelët e luftës që e mbështesin dhe të qartësojë pikëpamjet e tij për Luftrat në ish-Jugosllavi dhe ndërhyrjet e NATOs

Javën e kaluar, Donald Trump u akuzua, mbase pa të drejtë, se “kishte kërkuar ndjesë” për ndërhyrjet që ndaluan dy herë vrasjet masive, që përfshijnë krime të More »

Ithtarët e kombit kosovar janë huta të hutuar

Nga Mr. sc. Nue Oroshi     Kohëvë të fundit në opinionin gjithshqiptarë ka filluar një polemikë kobzezë. Intelektualë , fallëgjinjë dhe politikanë të papjekur për politikë More »

 

Diplomati i lartë amerikan, një Hero real i shqiptarëve Ambasadori Walker midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Staten Island

img_0741

Nga Keze Kozeta Zylo Diplomati i lartë amerikan, një Hero real i shqiptarëve Ambasadori Walker midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Staten Island   Ta gëzoni këtë mjedis të shkëlqyer të shkollës publike

NDOTJE NGA “SEMANI”…

Fritz Radovani

Nga Fritz Radovani   1946… ■A E DINI SE EDHE “SEMANI” KA DOSJE ?! KERKONI N’ ARKIV TË MINISTRISË SË MBRENDSHME NË TIRANË… ■DOSJEN E “SEMANIT”… Emni i këtij lumi të pistë njihet nga viti

Bisedë me regjisoren dhe biznesmenen e suksesshme Znj. Mrika Krasniqi

Mrika Krasniqi

Nga Mimoza Dajçi New York, Tetor 2016 Përshëndetje Znj. Krasniqi! Përshëndetje Mimoza!   Mirësekeni ardhur në faqet e shtypit shqiptar në diasporë.   – Kënaqësi të jem me ju dhe lexuesit tuaj. Eshtë gjë e mrekullueshme që

PROBLEMET DHE SFIDAT NDËR-SHQIPTARE

Frank Shkreli

Nga Frank Shkreli   Debatet, komentet, analizat, deklaratat dhe intervistat e shumëta të nxitura dhe të nxituara nga vizita e fundit në Serbi e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama, ende vazhdojnë në të

“Tavolina e rezervuar” e poetit Delo Isufi

Viron Kona

Libër i shkruar me gjuhën e zemrës    Nga Viron Kona               Talenti i vërtetë krijues ngjason me një ortek që rritet pandërprerë e, teksa krijimtaria shtohet, teknika dhe mendimi poetik zënë vend, ashtu si gurët

DON NDOC NIKAJ

Fritz Radovani

ROMANCIERI I  PARË  I  LETERSISË  SHQIPE Nga Fritz Radovani   DOSJA E ROMANCIERIT “TË ARMATOSUR”… ■9 SHTATOR 1946:Kur rreth Shkodres u shkrepen armët e Postribasve, arrestohet Don Ndoc NIKAJ, Meshtar Katolik Shqiptar, 82 vjeç, por

VEPRIMTARI PER DRITERO AGOLLIN DHE ESAD MEKULIN NE FILADELFIA

04

MERR PJESE EDHE AMBASADORJA E SHQIPERISE NE SHBA, ZNJ. FLORETA FABER   Nga TAJAR  DOMI   Muaji Tetor, i njohur si muaj i letërsisë, çdo vit përcillet me aktivitete letrare për tu njohur apo për

Nje Ana Keranine e shekullit te 20

Illo Foto

Persiatje  per librin  e  P. Palit , “ Ana, vajza e sekretarit” Nga Illo Foto    Lev N.  Tolstoi  vizatoi , engjellin  shpetimtar te  njerezimit , ne  personifikimin  e  vegjelise, me  vajzen e   bukur

Pesë shqiptarë me pasaporta të ndryshme

nuri_dragoj

Nga Nuri Dragoj   Zëvendëskryeredaktorja e gazetës Republika, Eglantina Alliaj, para pak vitesh ishte e angazhuar nga ENEMO, në Kosovë, për vëzhgimin e zgjedhjeve të përgjithshme. Pas kthimit, ajo më tregoi një ngjarje të veçantë

Donald Trump duhet të refuzojë kriminelët e luftës që e mbështesin dhe të qartësojë pikëpamjet e tij për Luftrat në ish-Jugosllavi dhe ndërhyrjet e NATOs

trump

Javën e kaluar, Donald Trump u akuzua, mbase pa të drejtë, se “kishte kërkuar ndjesë” për ndërhyrjet që ndaluan dy herë vrasjet masive, që përfshijnë krime të genocidit, të më shumë se 100,000 civilëve të