Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Krijimtaria

“Hani dhe ju ambasadorin tonë!”

Rrëfenjë nga Viron Kona             Rrëfenjë humoristike Ambasadori i një vendi të njohur, pushim fundjavë kishte ato dy ditë, vendosi që t`i shijonte sa më mirë, në peizazhin ekzotik të vendit mik. -----

Çast

Cikël me poezi Nga Emine S. Hoti, Norvegji   Çast Nëse s`i hedh në letër në çast, Mendimet ikin si zogjtë, fluturojnë, S`mundemi jo, t`i rikrijojmë përsëri, Se t`tjera gjëra shpirtin na trazojnë. -----

Lopa e pa turp

Rrëfenjë Nga Viron Kona Udhëtonin tre liderë botërorë, Rusvelti, Çërçilli dhe Stalini, po shkonin në një konferencë, hallet e rruzullit të zgjidhnin. Befas një lopë u doli përpara, sa gjatë-gjerë u shtri në xhade, -----

QIRJAKO SAVA, ARTISTI

Nga Luan Çipi   Asnjëherë nuk të ndava, Ishim shokë qysh fëmijë, Si artist, Qirjako Sava, Në kujtesë për jetë do rijë: Djalë i ri, u bë aktor, Në estradë dhe në teatër, Me Pirro Savën, në

TAKIMI I AUTORIT ME PERSONAZHET E TIJ – 2

Nga SOTIR ATHANASI ( Paramnezi*) – Domethënë se s’kam gabuar, ndonëse e pashë vetëm pak sekonda. Por nuk e kuptoj: çfarë bënte dhe pse iku.? Ai ngrijti supet. Shpërfillja e tij nuk më pëlqeu: – Përgjonte? –

LOPA, AGJENTE E IMPERIALIZMIT AMERIKAN!..

Ndodhi gazmore nga historia e Radio Tiranës Me rastin e 80-vjetorit të themelimit të saj, (20 nëntor 1938-2018) Nga Skifter Këlliçi   Megjithëse ka brirë, vec ndonjë fëmije,askush nuk trembet kur sheh t’i kalojë pranë ndonjë lopë.Shumë-

ISHIM EDHE NE NË KANADA

Nga Luan Çipi   Ishim edhe ne të dy në Kanada Mes borës, ftohmës, shqotës, Ndaj them: si vendi ynë s’ ka Është më i  miri i botës!   -----

LETËR ESENINIT

Cikël me poezi lirike nga Përparim Hysi   1.Letër   ESENINIT! Të mahniti SHAGANEJA, o i bukuri ESENIN! Shih si është SHABANEJA! Ah, ta shihje, miku im! Ti e gjete SHAGANENË, në një klub, në çajhane Unë e

Një tufë me epigrame

Nga Viron Kona   Nise nga vetja Ti flet e akuzon të tjerët përditë, për disa gjëra mbase ke t`drejtë, veçse, që të jesh i besueshëm, fol dhe për “zullumet” që ke bërë vetë!      Si një

TAKIMI I AUTORIT ME PERSONAZHIN E TIJ (1)

   Nga  SOTIR ATHANASI      ( Paramnezi ) ( – Nuk e kuptoj: çfarë bënte dhe përse iku. Shoku im ngrijti supet me shpërfillje. – Përgjonte? – S’e besoj. – Vëzhgonte punën tënde? – Nuk m’u duk. –