Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Sport

NOVAK GJOKOVIQ FITOI TITULLIN E 69

Nga Fritz Radovani   ORA 23.10’ Tenisti Novak GJOKOVIQ ishte perballë tenistit Kevin ANDERSON. Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi. Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit

ARRATISJA GJATË NJË NDESHJEJE FUTOLLI

Ndodhi gazmore, nga Skifter Këlliçi   Në verë të vitit 2002 po udhëtoja me avion nga Bostoni në Tiranë. Për herë të parë që nga marsi i vitit 1999, kur së bashku me familjen isha vendosur në

RUSIA DHE SERBIA HUMBËN LUFTËN KUNDËR KATËR FUTBOLLISTËVE SHQIPTARË

Nga Frank Shkreli   Nuk ishte kjo thjesht vetëm një ndeshje sportive midis Zvicrës — në skuadrën e të cilës luajnë 4 shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe Blerim Xhemaili — dhe Serbisë, në Kaliningrad

FADIL VOKRRI ISHTE DHE MBETET EMBLEMË LAVDI DHE KRENARIE E FUTBOLLIT SHQIPTAR

Nga ARIF EJUPI    Vdekja e parakohshme e Fadil Vokrrit, kryetar i Federatës së Futbollit të Republikës së Kosovës, është pritur kudo me dhembje dhe pikëllim të thellë. Vokrri lindi më 23 qershor 1960 në Podujevë. Origjina e

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 20

NGADHNJIMI GJERMAN DHE STONIMI I SHURDHAN I SAMBAS BRAZILIANE, (2014)   Nga Skifter Këlliçi Më 1950, plot 54 vjet pas tragjedisë së  përjetuar  në stadiumin “Marakana” të Rio de Zhaneiros, me nxënësi rreth 200 mijë shikuesish,  që,

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 19

“FLAMENKOJA” SPANJOLE PUSHTON BOTEN, (2010)  Nga Skifter Këlliçi    Lindur në shekujt e  Mesjetës në krahinat e Spanjës jugore, “Flamenco”, një lloj vallzimi i vrullshëm, dalëngadalë u përhap dhe u bë tradicional në tërë Spanjën. Madje në

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 18

Nga Skifter Këlliçi   Pas 24 vjetësh, Italia përsëri në fronin e kampiones, (2006) 198 vende morën pjesë në ndeshjet mënjanuesë të Botërorit ‘2006, nga ku për në fazën finale të tij u kualifikuan 32 skuadrat më

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 17

Nga Skifter Këlliçi   Brazili- për të pestën herë mbreti i botës, (2002) Më 1996 FIFA kishte marrë vendim që botërori  2002 të luhej për herë të parë në kontinetin aziatik dhe, saktësisht,  në Japoni dhe Korenë 

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 16

Nga Skifter Këlliçi Më së fundi Franca –Mis Bota, (1998) Siç e kemi parë, në ndeshjen përmbyllëse të Botërorit ’38, të zhvilluar në Paris, duke u ulur në tribunë pranë presidentit të FIFA-së, Zhyl Rime, presidenti i

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 15

Amerika “pagëzon”  Brazilin katër herë kampion botëror,(1994) dhe rrëfimet e fundit të   Martelinit Nga Skiftër Këlliçi Aty nga fillimi i viteve ’70 të shekullit të kaluar, për ta bërë popullor futbollin në një vend si Amerika,ku sportet