Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Reportazh

Në mbyllje të vitit Kombëtar të Skënderbeut, shqiptarët e Montrealit me një projekt ambicioz

Nga Ajet Nuro, Montreal, Kanada Gjatë gjithë këtij viti përkujtimor kushtuar 550 vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, shqiptarët si në dy shtetet  shqiptare ashtu edhe në shtetet e tjera në trojet e

Koncert Shqip nga nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” NY për festat e fundvitit 2018

Se Gjuha, Mëmëdheu mbesin… Se njerëstë gjithë vdesin, Po jeta s’mbetet e shkretë, Gjuha, Mëmëdheu mbesin Të patundurë përjetë. N.Frashëri Nga Keze Kozeta Zylo   Në mjediset e shkollës publike amerikane nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life”

Mbahu nëno mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë

Nga protesta e shqiptarëve të Amerikës Nga Keze Kozeta Zylo “Mbahu nëno mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë!” do të shkruante Noli shekullin e kaluar. Dhe kjo thënie proverbiale, ky varg lapidar do të vazhdojë

KUJTIME QË MBETEN NGA “ALBA.”

Nga Petrit Aliaj   Sigurisht, mjaft prej nesh Albën e personifikon me lindjen e diellit në orët e para të mëngjesit, përtej vijës së horizontit, tutje në det të hapur. Dikush mund të ndodhet ta shikojë daljen

KOMITETI “MBROJTJA KOMBËTARE E KOSOVËS” dhe Isuf Veseli

Nga Kadri Tarelli Një ftesë e ardhur nga Kosova, se në Pejë, në ditën e parë të dhjetorit 2018, në sallën e Teatrit “Isuf Gërvalla”, sot “Ismet Begolli”, do të përkujtohet 100-vjetori i Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e

KLIMA E INVESTIMEVE NË KOSOVË

Nga Petrit Aliaj   Me dt 10.11.2018 nën përkujdesjen e konsullit të përgjithshëm të Republikës së Kosovës në Milano zotit Adrian Andreja u organizua një sesion informues me biznesmenë të fushave të ndryshme nga rajoni i Lombardisë.

RIATDHESIMI I ESHTRAVE TË MID’HAT FRASHËRIT – NJË PËRCJELLJE DINJITOZE NGA NJU JORKU

Nga Frank Shkreli Të shtunën që kaloi, më 10 Nëntor, 2018, në Nju Jork, më saktësisht në Qendrën Nënë Tereza, pranë Kishës Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, u zhillua ceremonia për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit. 

DEKORATË NDËRKOMBËTARE PËR TOLERANCËN FETARE NDËR SHQIPTARË

Nga Frank Shkreli                                 Më 25 Tetor, në qytetin Krakovë të Polonisë u zhvillua një ceremoni gjatë të cilës, me nismën e Shoqatës

Në Montreal, Kanada u zhvillua takimi i dytë i bizneseve dhe profesioneve shqiptare

Mori pjesë edhe ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Shkëlqesia e Tij zoti Ermal Muca Nga Ajet Nuro Ndonëse komuniteti shqiptar që jeton në Montreal është një komunitet relativisht i ri, ai ka ditur të përshtatet dhe integrohet

Me personalitetet Shqiptare në Argjentinë

Nga Moza Boletini Tetor 2018, Buenos Aires   Gjatë qëndrimit disa ditor në Argjentinë për takimet e G20, pata rast të njihem nga afër me intelektualët e patriotët shqiptarë në Buenos Aires, Etleva dhe Genc Llupi. Kishin mbërritur në