Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Shqipëria

DEKORATË NDËRKOMBËTARE PËR TOLERANCËN FETARE NDËR SHQIPTARË

Nga Frank Shkreli                                 Më 25 Tetor, në qytetin Krakovë të Polonisë u zhvillua një ceremoni gjatë të cilës, me nismën e Shoqatës

TË MOHUAR NGA REGJIMI: BURGJET, SISTEMI I INTERNIM-DËBIMEVE DHE PUNA E DETYRUAR NË SHQIPËRI 1945-1990

Nga Frank Shkreli   Për ata që mund t’u ketë shpëtuar lajmi, ose për ata që nuk kanë mësuar nga mediet e përditëshme shqiptare, të cilat siç duket nuk e mbuluan siç duhej dhe sa duhej, më

Në Vlorë, mes katër njerëzve të penës

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Pak kohë më parë, prej datës 07 deri më 22 qershor, bashkë me shoqen e jetës, Havanë, i kaluam pushimet në Vlorë, në Plazhin e Ri, në Ujët e Ftohtë. Pushuam

“NBC NEWS” PËR DOSJET E REGJIMIT KOMUNIST NË SHQIPËRI

Nga Frank Shkreli Njëri prej rrjetëve më të njohura multi-mediatike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, NBC NEWS, botoi të hënën në portalin e saj një shkrim mjaft të hollësishëm mbi hapjen e dosjeve të Sigurimit, ish-policisë

Ç’OFRONTE “LIBRI I ZI” AMERIKAN PËR SHQIPËRINË E KOSOVËN MË 1918?

Nga Muhamed Mufaku Gega Ç’është libri i zi ? Në fund të vitit 1917 SHBA hyri në Luftën e madhe “për të përfunduar të gjitha luftërat”, në krahasim me Fuqitë e mëdha evropiane që kishin ambiciet e

MRDOVIC: ‘ MALI I ZI E KA NJOHUR KOSOVEN DHE DISTANCOHEMI NGA DEKLARATAT E PRIFTIT SERB AMFILLOHI”

Nga Arben Lagreta -Ambasadori I Malit të Zi në Tiranë, Dusan Mrdovic vizitoi së fundi Shoqatën e Pakicës Kombëtare të malit të Zi në Shkodër “ALBA-MONTENEGRO” i shoqëruar nga 2 drejtues të Ministrisë së Jashtme nga Podgorica;

Kryetari i LSHB-së, Kastriot Berishaj ndërton shtëpi për një familje në nevojë

Kryetari i i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe autori i librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, z. Kastriot Berishaj, ditën e sotme ka ndërmarrë një nismë humanitare, ku ka vendosur t’i ndërtojë shtëpinë një veprimtari për

SHQIPËRIA SI RUSIA?

Nga Frank Shkreli   Sipas një sondazhi të kohëve të fundit në Rusi, rezulton se 57% e rusëve mendojnë se ish-diktatori sovjetik, Jozef Stalini ishte një “udhëheqës i mençur”. Qendra e pavarur e sondazheve, Levada thekson se

MUNGESE E HERSHME SIGURIE NE SHKODER

Speciale -Fakte të investiguara të 27 vjetëve të fundit që vërtetojnë mungesën e sigurisë në Shkodër   NGA  ARBEN LAGRETA *   Kur një dekadë më parë u pata shprehur skeptik në një të  përditshme shqiptare dhe

Disa pyetje për Qeverinë me rastin e 5-vjetorit të peticionit për Rrugën e Arbërit

16,000 përkrahës kërkojnë që peticioni të pranohet formalisht nga Kryeministri Edi Rama 18 Mars 2018 Nga Gëzim Alpion & Grupi i Lobimit Sot është 5-vjetori i peticionit online për Rrugën e Arbërit. Me këtë rast, falenderojmë të