Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Krijimtaria

MASKA PREJ BALTET !

NGA AT PJETER MESHKALLA s.J. H I P O K R I Z I A Hipokriti kërkon të duket ndryshe nga ç’është. Shtihët si i mirë për të gënjyer të tjerët. (Nga Fjalori). Mos iu afro Perendisë

SFIDA E NJË PËRKTHYESI

Nga SOTIR ATHANASI        adoleshent 3. (Nga cikli: PRELUD I BRAKTISJES, ose STADI “XHA GORJO”) Unë u befasova. S’e di se si do të kishit reaguar ju përpara këtij sinqeriteti fëmijëror. Ajo akuzonte. Dhe e bënte këtë me

Ante`

Nga Viron Kona   Më ka mbetur në mendje kujdesi që tregojnë suedezët për mjedisin, drurët dhe gjelbërimin. E pyeta Sadulla Zendelin – Dajën1), nëse edhe në qytetin Nybro ku ai kishte punuar 27 vjet mësues i

Shakaxhiu ?!

 “Ha-ha bëjnë krushqit       Ha-ha dhe nusja”                  Popullore    (tregim) Nga   Përparim   Hysi   Ky, shakaxhiu, jam unë. Jam apo nuk jam shakaxhi, është si ajo”batuta” shekspirjane

Poezi nga Odhise Grillo

    Poezi  nga Odhise Grillo,   “Mjeshtër i madh i Penës”, titull i dhënë ps vdekjes nga Presidenti i Republikës.   Odhise K. Grillo është emri më i dashur për fëmijët, të cilëve u ka dhuruar shpirtin

MALL I PAFUND DHE SHQIPËRIA

Nga Luan Çipi   Festë kemi në dyert tona, Sapo mbërritën nga Kurbeti, Vajzat, zonja si kokona. Lajmi mirë, në zemër mbeti!   -----

Kur ia bën të”keqen” vetes

Nga Përparim Hysi   Ndodh, ndonjëherë, që,papritur e  pakujtuar, ia bën të keqen vetes. Pse  ka ndodhur kështu, pa ka lindur ajo shprehja: ” Mori sëpatën dhe preu këmbët e tij”. Kur them kështu, dua që t’ju

SFIDA E NJË PËRKTHYESI adoleshent (2)

Nga  SOTIR ATHANASI   (Nga cikli: “PRELUD I BRAKTISJES”, ose: “PRELUD I BRAKTISJES”) Qe muaji prill. Pemët kishin çelur dhe bari ishte rritur goxha. Një grua plakë kulloste lopën këtyre djerrave. S’ishte fshatare, por qe bërë e tillë.

TREVLLAZRO, GJERDAN ULLIRI*

 Nga Albert HABAZAJ   Thëllëz’ e bukur e fushës, A shqipe në fluturime, A gjerdan ulliri gushës, Trevllazro, vendlindja ime! Gjysh, stërgjyshi – buk’ e ardhur, Si fshatin tim nuk kam parë, Lavdi kush na e ka

Breshka mburravece

Nga Viron Kona Breshka mburrej nëpër pyll se ishte më e forta, se zhguallin askush s`mundej t`ia copëtonte,1) kafshët edhe shpendët “ta bënin mendjen top”, se sundimi dhe qeverisja vetëm asaj i takonte. Shqiponja syçelët mburrjet e