POLITIKA IZOLACIONISTE E KOSOVES DHE DETYRA E DIASPORES

NGA ILIAZ KADRIU

Nje interviste e sekretarit te shtetit Henry Kissinger udhehequr nga gazetari i famshem Ted Koppel  me 1999 gjate bombardimeve te NATO-s me shtyri ti shkruaj keta rreshta. Ne te vertete, asaj kohe isha larguar perkohesisht nga qyteti i Chicago-s dhe isha ne jug te shtetit te Illinis-it ne qytetin e quajtur Danville. Isha vendosur ne hotelin Best Western dhe isha duke i percjellur lajmet e mbremjes, sidomos ata qe kishin te benin me situaten ne Kosove dhe bombardimet  e pozicioneve ushtarake te ish serbosllavise se atehershme.

Ne emisionin e lajmeve te NBC News- Nightline, Ted Koppel, kishte ftuar sekretarin e shtetit Henry Kissinger, te cilit, ne mes tjerash ia beri edhe kete pyetje:

Koppell: Zt. sekretar i shtetit, Amerika dhe NATO kane filluar luften kunder kriminelit Milosevic. Si e parashikoni fundin e kesaj lufte ?

Kissinger: Sic  e dini edhe ju, ne dhe NATO jemi superfuqi e madhe dhe ma merr mendja se brenda disa ditesh, duke intensifikuar fazat e luftes, ne do ta mposhtim makinerine e Milosevic-it, dhe ne kete menyre une aspak nuk dyshoj ne clirimin e Kosoves dhe te shqiptarve nga regjimi i tij. Dhe une nuk brengosem per fitoren. Mua me brengos nje ceshtje tjeter: kjo eshte, se pas clirimit, a do duhet  qe t”ua kthejme pushket shqiptareve ? Kete e them nga pervoja e Luftes se Dyte Boterore.

Duke qene nje nder aktivistet e flakte te LDK-se dhe ne udheheqesine e saj, ia pashe per te madhe Kissingerit te madh, per pjesen e dyte te deklarates, e cila me la pa fryme. Kisingerin e vleresoja shume, bashke me perpjekjet tona rugoviste per te sjellur Ameriken ne Kosove dhe per te bere dicka te pabesueshme: te bombardohet Beogradi per nje grusht shqiptaresh. Me dukej se isha ne enderr. Por, ne te vertete kjo ishte duke ndodhur para syve te botes. Ia morra Kissingerit pakez inatin, por, shpjet me kaloi, pasi qe deshira yne plotesohej me te madhe. Perfundimisht Kosova u be shtet me ndihmen e Amerikes, NATO-s,BE , pa perjashtuar luften e UCK-se dhe te popullit ne pegjithesi.

Tani , te vijme te problemi per te cilin e morra inate Kissingerin:

Amerika ka shpetuar Shqiperine qe nga koha e Willson-it. Amerika dhe NATO na shpetuan Kosoven bashke me BE. Na bene shtet. Organizuan zgjedhje. Krijuan institucione prej te cilave pritej sendertimi i shtetit te Kosoves me ndihmat e BE dhe Amerikes, akoma nen mbikeqyrjen e NATO-s.

Tani , te zgjedhurit dhe perfaqesuesit e popullit te Kosoves, ne vend te krijimit te klimave te pershtatshme dhe avansimit te marredhenieve me BE dhe Ameriken, ata duan te shfuqizojne ligjin mbi  Gjykaten speciale, te cilin vet e sponsoruan dhe e votuan. Me kete iniciative, treguan se matrapazet kishin luftuar per beneficione personale e jo per Kosoven.

Kjo politike izolacioniste e udheheqesve te Kosoves do ta fusi shtetin e ri ne kurthin me te madh qe nga zhdukja e stalinizmit dhe enverizmit  ne Shqiperi me 1990. Makineria e shpiunazhit rus nepermes te Serbise dhe udbasheve shqiptare ne Kosove, eshte duke rritur tendencat e depertimit  rus ne Ballkan, me theks te vecante ne Kosove.

Lidhja Demokratike e Kosoves  ne Amerike, ne bashkepunim me Ligen Qytetare dhe organizatat tjera politiko-shoqerore,  gjate lobimit te panderprere me dekada, arriti qe udheheqesve shqiptare t’ua hapi dyert e administrates amerikane duke filluar nga Shtepia e Bardhe, Senati, Kongresi dhe Stejt Departmenti , gje e cila dha rezultatin perfundimtar te involvimit te Amerikes ne clirimin  dhe berjen e shtetit te pavarur te Kosoves.

Amerika per here te dyte i mbrojti shqiptaret: Willsoni dhe Clintoni. Duke shpetuar Kosoven nga ndikimi rus ne Ballkan, Amerika mbron vlerat e saj perendimore dhe demokratike, kete here poaq te nevojshme sa heren e pare, per shume aresye globale.

Gjersa ky komunitet dhe e tere Diaspora shqiptare ne pergjithesi ne Amerike dhe ne Evrope pati vullnetin ta perkrahi ceshtjen e Kosoves si pjese e ceshtjes shqiptare, po ky komunitet e ngren ashper zerin kunder atyre individeve te cilet per interesa te ngushta personale tentojne qe me veprimet e tyre te pamatura mire , ta izololojne Kosoven nga perkrahjet e miqeve te saj me te ngushte : Amerikes dhe BE Komnniteti Shqiptar i Amerikes solidarizohet me politiken  ndeshkuese te administrates amerikane kundrejt udheheqesve te kriminalizuar te Kosoves dhe me gjere.

Ne fund, Komuniteti Shqiptaro-Amerikan dhe organizatat tjera politiko-shoqerore ne Amerike dhe Evrope, duhet publikisht dhe zyrtarisht te solidarizohen me veprimet e politikes se jashtme, gjegjesisht te Stejt Departmentit Amerikan lidhur me parandalimin e veprimeve te bandave udheheqese te Kosoves per shfuqizimin e ligjit te Gjykates speciale.

Comments

comments

-----