Tag Archives: Viti i Gjergj Kastrioti Skënderbeut

Në mbyllje të vitit Kombëtar të Skënderbeut, shqiptarët e Montrealit me një projekt ambicioz

Nga Ajet Nuro, Montreal, Kanada Gjatë gjithë këtij viti përkujtimor kushtuar 550 vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, shqiptarët si në dy shtetet  shqiptare ashtu edhe në shtetet e tjera në trojet e

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  2 0 1 8 :  Kujtojmë… PA GJERGJ 

SHQIPTARËT TË BASHKUAR PËRSËRI NË VATIKAN RRETH GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Çfarë ndryshimi sjellin 50-vjetë. Ndryshim për më mirë!  Ishte viti 1968 kur Kombi shqiptar shënoi 500-vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeut.  Shqiptarët e larguar nga Atdheu prej regjimit komunist të Enver

27 GUSHT 1910: U LE SHEJTNESHA SHQIPTARE NANA TEREZE

Nga Fritz Radovani   1979, Me 10 Dhjetor, Nanë Tereza n’ Oslo, merr çmimin “Nobel” për Paqë. Aty, Nana Tereze kërkoi korrigjimin e dokumentit, tue deklarue: “Nga gjaku dhe prejardhja jam Shqiptare, kam shtetësi Indjane, jam murgeshë

Ushtarakët Shqiptaro Amerikanë në lirim dhe rezervë rreth Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbej

Nga Keze Kozeta Zylo   I madh në emër, i madh në forcë e pushtet/ Në altar të fitores zuri vend plot dinjitet. Edmund Spenser Pak muaj na ndajnë, kur Shoqata Shqiptaro Amerikane e Ushtarakëve në rezervë

ME RASTIN E 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori — mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit

1468 – 2018 SHQIPNIA DHE TAVOLINA EUROPJANE

Nga Fritz Radovani Kur kerkohet Shqipnia në tavolinat Europjane, globi sillet si nje verrle! Sikur mos t’ ishin lentet zmadhuese, kushedi sa politikan do të venin gishtat në Arabi ose Afriken qendrore… Tue dashtë me e vendosë

Në Gjenevë nëpërmjet një Akademi madhështore përkujtohet jeta dhe vepra e kryeheroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Nga Arif Ejupi   Viti i sivjetmë në të gjitha trojet shqiptare pa përjashtuar këtu edhe mërgatën tonë në të pesë kontinentet e botës ,është shpallur si Viti Mbarëkombëtar i SKËNDERBEUT. Në mënyrë që kjo ngjarje me

VITI 2018 I KASTRIOTIT … DHE I MADHI MARTIN CAMAJ (1925 – 1992 )

Nga Fritz Radovani   12 MARS 1992… Asht le në fshatin Temal të Veriut të Shkodres. Prindët e dergojnë në Gjimnazin e Jezuitëve të Shkodres, ku merr mësimet e para. Në vitin 1944 shkëputet nga Shqipnia dhe

6 SHKURTI 1967 DHE SKENDERBEU

Nga Fritz Radovani   REVOLUCIONI KULTURAL DHE IDEOLOGJIK NË SHQIPNINË “ATEISTE” ! Gjithkjo heshtje sot në Shqipninë e Gjergj Kastriotit dhe Atdheun e Nanë Terezes!? A thue e meritonte Shqipnia e Martirizueme nder shekuj një shkatrrim si