Tag Archives: Viron Kona

Rrëfimet të sinqerta dhe mbresëlënëse

Duke lexuar librin e Bashkim Saliasit:“Po gjyshi, pse i lexon librat e mi?!” Nga Viron Kona Kohët e fundit Bashkim Saliasi ka dalë përpara lexuesit me një tufë skica, ese e tregime, që i ka përmbledhur në

“Kur vjen Sokoli”

“Kur vjen Sokoli”, libër i ri i shkrimtarit Viron Kona kushtuar poetit, atdhetarit dhe përkthyesit shqiptaro-suedez Sokol Demaku Nga Fran Gjoka     “Mund të shkëputësh një njeri nga vendi i tij, por nuk mund të shkëputësh vendin

Breshka mburravece

Nga Viron Kona Breshka mburrej nëpër pyll se ishte më e forta, se zhguallin askush s`mundej t`ia copëtonte,1) kafshët edhe shpendët “ta bënin mendjen top”, se sundimi dhe qeverisja vetëm asaj i takonte. Shqiponja syçelët mburrjet e

Kadri Tarelli një kritik zë bukur dhe i veçantë i letrave shqipe

Nga Viron Kona             “Çdo libër që ia vlen për ta lexuar është krijuar nga shpirti”.                                                                                Bernard Shou 1. Ka kohë që librat e publicistit të njohur Kadri Tarelli i kam pjesë jo vetëm të 

Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Nga Viron Kona   E dua me shpirt dhe zemër Skënderbeun, siç dua mëmëdheun e shtrenjtë dhe lirinë, i nderoj fuqinë, besën e zotësitë luftarake, zgjuarsinë, trimërinë dhe atdhedashurinë. -----

Bariu nga Skrapari në betejën e Torviollit

Nga Viron Kona Lajmin se Kastrioti mbërriti në atdhe, e dëgjoi kur ishte me bagëtitë në mal,1) gjaku iu ndez dhe zemra iu bë prush, atdheu po i kërkonte luftëtarët n`ballë. Shiti dhentë dhe bleu një kalë

E fshehta e princeshës Donikë…

Tregim nga Viron Kona                                               “Dhëndëri si dielli ndriste,                                               Edhe nuseja që prunë,                                               Porsi hëna vetëtinte…”,                                                                      Naim Frashëri   1. Sapo zbritën nga anija, ata ngarkuan bagazhet në tri karroca dhe u nisën

Harkëtari i Skënderbeut

Tregim nga Viron Kona       Gjatë rrethimit të parë të Krujës1), një harkëtar krutan, i propozoi Skënderbeut që të futej fshehurazi gjatë natës në kampin armik, t`i vinte zjarrin disa çadrave të pashallarëve dhe të

Rakia, pas pune…

Nga Viron Kona Mullisi e priti miqësisht oxhakfshirësin syndritur, dhe pa filluar ende punë, i nxori shishen e rakisë. Punë e mbaruar! kthehu gotën plot oxhakfshirësi, Mbarë e paç! iu përgjigj me fund dhe zoti i shtëpisë.

Shefi “i mirë”

Poezi nga Viron Kona   -gazmore- -Orari i punës s`ju pëlqen, jeni “artistë ”, ju kuptojë, që të ndiheni të veçantë, orarin po jua ndryshojë. Jo në 8-të të mëngjesit, por në 9-të të fillojmë, ta zbatojmë