Tag Archives: Vilhelme Vranari Haxhiraj

Urime nga zemra

Fjala e Akademik Prof.dr.Eshref Ymerit në ceremoninë  e anëtarësimit të V. V. Haxhiraj në ASHASHA me seli në New York.-Vlorë,15 dhjetor, 2018. Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Urime nga zemra shkrimtares së shquar të kombit shqiptar, zonjës

Poezi nga Odhise Grillo

    Poezi  nga Odhise Grillo,   “Mjeshtër i madh i Penës”, titull i dhënë ps vdekjes nga Presidenti i Republikës.   Odhise K. Grillo është emri më i dashur për fëmijët, të cilëve u ka dhuruar shpirtin

Në Vlorë, mes katër njerëzve të penës

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Pak kohë më parë, prej datës 07 deri më 22 qershor, bashkë me shoqen e jetës, Havanë, i kaluam pushimet në Vlorë, në Plazhin e Ri, në Ujët e Ftohtë. Pushuam

Skica letrare dhe ndikimi i tyre në sjelljen e formimin shpirtëror të njerëzve

Analizë e librit“Simfoni shpirti, të shkrimtares, Vilhelme Vranari Haxhiraj Nga Lejla Gorishti Me një tjetër gjini letrare, gjithë sqimë e finesë, sharmë e delikatesë shfaqet sot para lexuesit, shkrimtarja e mirënjonur, fituese e mbi 20 çmimeve kombëtare

Ngrohtësia e shpirtit të një shkrimtareje të shquar

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Kam në dorë librin më të fundit të shkrimtares së shquar Vilhelme Vranari Haxhiraj. Libri titullohet “Simfonia e shpirtit” dhe ka dalë nga shtypi disa ditë më pare. Është një përmbledhje emocionuese

Sh.B. Nacional nxori nga botimi librin me skica letrare”Simfoni Shpirti”, i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj “Mjeshtre e Madhe”

  Një risi e veçantë në botimet e pas ’90-ës, në krijimtarinë letrare të shkrimtares së mirënjohur Vilhelme Vrana Haxhiraj janë skicat, një gjini letrare që është lënë në harresë, ose e shpërfillur. Sot Vilhelme Vrana sjell

Befasia mes legjendës dhe të së vërtetës në një dashuri hyjnore

Përshtypje nga novela:“Legjenda e dashurisë së Arkitekt Sinanit me Sulltaneshën Mihrimahn”, e shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj “Mjeshtre e Madhe e Penës” Nga Armela Hysi           Zonja e Letrave Shqipe,  “Mjeshtrja e Madhe”, Vilhelme Vrana

Në kujtim të një dashurie hyjnore…një buqetë orkidesh me aromë Shqipërie

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj                                                                                 – koment-                                                                                                                          “Legjendë…,apo e vërteta e një dashurie hyjnore!”    “Legjendë…, apo e vërteta e një dashurie hyjnore!”-është titulli i novelës sime të re, që sapo u botua nga Sh

Gra të shquara shqiptare, elitare të kombit

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj   Paragraf nga dorëshkrimi” Elitat, krenari kombëtare”  “ Nuk besoj të ketë në botë si në Shqipëri, obeliskë natyralë,   ku është  gdhendur vetëmohimi i gruas shqiptare!”    “Familja, atdheu i vogël, ku hedh

PLOTSONI PORTRETIN !

Nga Fritz Radovani Ndoshta… Pak vende në Botë kanë një koleksion të plotë pa asnjë mangësi të Atyne NANAVE me zemer të plasun si Atdheu i im Shqipnia ! Kur bombet binin mbi Tiranen e vitit 1943,