Tag Archives: Vilhelme Vrana Haxhiraj

Urime nga zemra

Fjala e Akademik Prof.dr.Eshref Ymerit në ceremoninë  e anëtarësimit të V. V. Haxhiraj në ASHASHA me seli në New York.-Vlorë,15 dhjetor, 2018. Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Urime nga zemra shkrimtares së shquar të kombit shqiptar, zonjës

Shkrimtarja e mirënjohur shqiptare nga Vlora,“Mjeshtre e Madhe e Penës”, Vilhelme Vrana Haxhiraj, Anëtare e re e Akademisë Shqiptare Amerikane të Shkencave dhe Arteve me seli në New York

Më 30 tetor 2018 shkrimtarja Vilhelme Vrana Haxhiraj u pranua anëtarja më e re e Akademisë Shqiptare Amerikane të Shkencave dhe Arteve me seli në Nev York, me të drejta të plota si Akademike, me këtë motivacion:

Duke njohur historinë tonë, njohim veten dhe mbrojmë identitetin kombëtar

 Fragmente nga dorëshkrimi “Kanina dhe Gjergj Arianiti” Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj           Për të arritur diçka të tillë nevojitet vullnet, punë hulumtuese  dhe një përkushtim sublim.  Të njohësh veten duhet nisur nga njohja e vendlindjes me këmbëngulje.

Poezi nga Odhise Grillo

    Poezi  nga Odhise Grillo,   “Mjeshtër i madh i Penës”, titull i dhënë ps vdekjes nga Presidenti i Republikës.   Odhise K. Grillo është emri më i dashur për fëmijët, të cilëve u ka dhuruar shpirtin

Skica letrare dhe ndikimi i tyre në sjelljen e formimin shpirtëror të njerëzve

Analizë e librit“Simfoni shpirti, të shkrimtares, Vilhelme Vranari Haxhiraj Nga Lejla Gorishti Me një tjetër gjini letrare, gjithë sqimë e finesë, sharmë e delikatesë shfaqet sot para lexuesit, shkrimtarja e mirënjonur, fituese e mbi 20 çmimeve kombëtare

Ngrohtësia e shpirtit të një shkrimtareje të shquar

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Kam në dorë librin më të fundit të shkrimtares së shquar Vilhelme Vranari Haxhiraj. Libri titullohet “Simfonia e shpirtit” dhe ka dalë nga shtypi disa ditë më pare. Është një përmbledhje emocionuese

Sh.B. Nacional nxori nga botimi librin me skica letrare”Simfoni Shpirti”, i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj “Mjeshtre e Madhe”

  Një risi e veçantë në botimet e pas ’90-ës, në krijimtarinë letrare të shkrimtares së mirënjohur Vilhelme Vrana Haxhiraj janë skicat, një gjini letrare që është lënë në harresë, ose e shpërfillur. Sot Vilhelme Vrana sjell

Mbretëreshës së skenës dhe ekranit shqiptar, Margarita Xhepa!

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj   Ikonës së skenës dhe ekranit, nënës dhe gjyshes së dhembshur, mikes së gjithë artdashësve , si dhe mikes sime, Margarita Xhepa!   Një fjalë  e urtë e gojëmjaltve apo e mendjendriturve thotë: “Më

Talenti i tij i rrallë, do të shërbente si pasaportë për kampionatet botërore të futbollit.

“S’është kombi që nderon njerëzit e shquar, po janë ‘ATA’që ia rrisin vlerat dhe nderojnë KOMBIN!”Vivra Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj   Cili ishte ky talent i lindur për t’u ballafaquar me të mëdhenjtë e futbollit shqiptar, veçanërisht

Shkrimtari i talentuar, Astrit Hajdini u nda nga jeta

Nga Vilhelme Vrana dhe Fitim Haxhiraj   Astrit Hajdini ishte bir i Tepelenës, ku lindi, u rrit, u edukua, u formua si individualitet dhe dha vlera në fushën e arsimit në degën e matematikës. Këto vite ka