Tag Archives: Skifter Këlliçi

MBRESA TE LARGËTA DHE TE AFËRTA PËR “SKËNDERBEUN”x

Me rastin e 550 – vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar dhe 65-vjetorit të shfaqjes së këtij filmi Nga Skifter Këlliçi Ashtu si çdo fëmijë edhe unë, që në klasat e para të fillores mësova nga

Poliglotia amerikane thur vargje për Shqipërinë: Me shpirt jam shqiptare

Kerri Huper, amerikania e verbër që shkruan poezi në shqip Nga Skifter Këlliçi   Në vitin 1959 mbeta i mahnitur kur Ervin Levini, student gjermano-lindor, më tregoi vargje të Gëtes, që i kishte përkthyer në shqip. Madje,

LOPA, AGJENTE E IMPERIALIZMIT AMERIKAN!..

Ndodhi gazmore nga historia e Radio Tiranës Me rastin e 80-vjetorit të themelimit të saj, (20 nëntor 1938-2018) Nga Skifter Këlliçi   Megjithëse ka brirë, vec ndonjë fëmije,askush nuk trembet kur sheh t’i kalojë pranë ndonjë lopë.Shumë-

Ende gabime të rënda gjuhësore në mediat dhe shtëpitë botuese

Nga Skifter Këlliçi Prej vitesh, si kolegë të tjerë që merren me gjuhësi, në artikuj të ndryshëm kam trajtuar disa nga problemet e mësipërme, që lidhen me domosdoshmërinë që ta shkruajmë sa më mirë dhe sa më

SABIJE DERVISHI – VESELI DHE ROMANET E SAJ TË BOTUARA NË AMERIKË!..

  Nga Skifter Këlliçi …Dukuri që me të vërtetë bën krenar çdo shqiptar kudo që jeton. Sepse Sabija, lindur dhe rritur më 1967 në fshatin Livadhi pranë Strugës,shkuarnë Prishtinë, ku ka kryer shkollën e mesme, shtrënguar nga

Kullat binjake që u dogjën pabesisht në agimin Shekullit të Ri!

Nga Kozeta Zylo          Që nga 11 shtatori 2001 kanë kaluar kaq vite. Megjithaë,  tmerrohem përsëri,  siç është tmerruar  së  bashkë me mua  gjithë njerëzimi, nga aktet terroriste të fondamentalistëve islamikë.  Unë nuk besoj të kem

KUR ME 28 NËNTOR 1989 KREMTOHEJ…45- VJETORI I RREMë I THEMELIMITT TË RADIO TIRANËS

Nga Skifter Këlliçi   Më 28 nëntor të këtij viti mbushen 80 vjet nga dita e themelimit të Radio Tiranës. Me këtë rast po kujtoj një ngjarje që shleu nga historia e shtypit tonë datën 28 nëntor

ARRATISJA GJATË NJË NDESHJEJE FUTOLLI

Ndodhi gazmore, nga Skifter Këlliçi   Në verë të vitit 2002 po udhëtoja me avion nga Bostoni në Tiranë. Për herë të parë që nga marsi i vitit 1999, kur së bashku me familjen isha vendosur në

Skifteri kundër Pëllumbit: Më vodhe “Dy krisma në Paris”

Nga Skifter Këlliçi   Në zërin PËLLUMB KULLA që përfshihet në Fjalorin Encikopedik Shqiptar”, (vëllimi i dytë, faqe 1409) , botim i Akademisë së Shkencave  të Shqipërisë, (2008), midis të tjerave, kur përshkruhet krijimtaria e tij letrare,

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 20

NGADHNJIMI GJERMAN DHE STONIMI I SHURDHAN I SAMBAS BRAZILIANE, (2014)   Nga Skifter Këlliçi Më 1950, plot 54 vjet pas tragjedisë së  përjetuar  në stadiumin “Marakana” të Rio de Zhaneiros, me nxënësi rreth 200 mijë shikuesish,  që,