Tag Archives: Shën Tereza

100 VJETORI I NANËS SONË SHQIPTARE !

Nga Daniel Gazulli dhe Fritz Radovani   “Nuk mund të jetë popull i vogël ai që ka dhanë një Nanë kaq të Madhe.” Kardinali Paskal E shihni këte Portret të qeshun e të lumnueshëm? E dini ku

Nënë Tereza

Esse nga Luan Çipi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza, lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe ndëroi jetë më 5 shtator 1997 në Kalkuta, Indi. Ajo ishte humaniste e njohur

PREJ GJAKUT… JAM SHQIPTARE !

4 SHTATORI – DITA E SHEJTNESHĔS MADHE SHQIPTARE Nga Fritz Radovani   1979, 10 DHJETOR: “PREJ GJAKU E PREJARDHJES JAM SHQIPTARE, KAM SHTETSI INDJANE, JAM MURGESHË KATOLIKE. PREJ PRIRJES I PERKAS GJITHË BOTËS. NË ZEMER I PERKAS