Tag Archives: Prof. Dr. Eshref Ymeri

Tradhtia në krye të Kosovës

Nga Prof. Dr. Eshref  Ymeri   Të nderuar lexues,        Pas deklaratave të fundit antikombëtare të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për ndryshimin e kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, deklarata këto të një mercenari të regjur në

Në Vlorë, mes katër njerëzve të penës

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Pak kohë më parë, prej datës 07 deri më 22 qershor, bashkë me shoqen e jetës, Havanë, i kaluam pushimet në Vlorë, në Plazhin e Ri, në Ujët e Ftohtë. Pushuam

Bota e Qazim D. Shehut në vargjet poetike

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Një figurë e njohur e letrave shqipe, si Qazim D. Shehu, ka kohë që ka hyrë në vaktin e pjekurisë poetike. Ky poet ka një zë origjinal, ndaj dhe ndjek shtigjet e

Pas leximit të një analize

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri     Në Portalin “Bota Sot” të datës 18 korrik 2018, lexova analizën e prof.dr. Mehdi Hysenit me titull “A janë pjekur kushtet për formimin e Lidhjes së Tretë të Prizrenit? Si

Pse po largohet i pakënaqur Donald Lu?

Nga Nuri Dragoj   Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, duket se po largohet i pakënaqur nga Shqipëria. Me gjithë arritjet në procesin e vetingut, penalizimin e disa të korruptuarëve të atij sektori, ambasadori Lu mbeti

Me mirënjohje ndaj një intelektuali nacionalist

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Në Portalin “Tribuna Shqiptare” të datës 04 korrik 2018, studiuesi dhe publicisti i mirënjohur dr. Nuri Dragoi kishte botuar artikullin me titull “Meraku i një patrioti dhe hija e varrezave greke”,

Meraku i një patrioti dhe hija e varrezave greke

(Prof. Dr. Eshref Ymeri, intelektuali që rri pa gjumë për Shqipërinë)   Nga Nuri Dragoj   Prof. Dr. Eshref Ymeri është nga të paktët intelektual që flet e shkruan përditë në dobi të çështjes kombëtare. Kam lexuar

Me leksikografin e njohur Prof. Dr. Hajri Shehu

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Para më shumë se dy vjetësh dhe pikërisht më 24 mars 2016, pata botuar në internet një artikull me titull “Një personalitet i heshtur i gjuhësisë shqiptare”. Artikullin ia kushtoja gjuhëtarit

Përshëndetje publike Zonjës Elida Buçpapaj

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri       E Nderuar Zonja Elida, Në Portalin“Voal” të datës 24 qershor 2018, lexova me shumë kërshëri analizën tuaj me titull “Kampet e refugjatëve në Shqipëri deal i një kryeministri të

Ngrohtësia e shpirtit të një shkrimtareje të shquar

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Kam në dorë librin më të fundit të shkrimtares së shquar Vilhelme Vranari Haxhiraj. Libri titullohet “Simfonia e shpirtit” dhe ka dalë nga shtypi disa ditë më pare. Është një përmbledhje emocionuese