Tag Archives: Poezi Shqiptare

TREVLLAZRO, GJERDAN ULLIRI*

 Nga Albert HABAZAJ   Thëllëz’ e bukur e fushës, A shqipe në fluturime, A gjerdan ulliri gushës, Trevllazro, vendlindja ime! Gjysh, stërgjyshi – buk’ e ardhur, Si fshatin tim nuk kam parë, Lavdi kush na e ka

Breshka mburravece

Nga Viron Kona Breshka mburrej nëpër pyll se ishte më e forta, se zhguallin askush s`mundej t`ia copëtonte,1) kafshët edhe shpendët “ta bënin mendjen top”, se sundimi dhe qeverisja vetëm asaj i takonte. Shqiponja syçelët mburrjet e

MIRËSEERDHE QERIM VRIONI

Nga Luan Çipi Midis nesh erdhi Qerim Vrioni, Mjeshtër i hershëm i profilit elektrik, E pritëm te “ROSSi”, siç e do zakoni, E ulëm në një qoshe, si krye mik.   Studiuesi ka hapur për vendin një

PERENDIM DIELLI MBI SAZAN

Nga Luan Çipi S’ka mrekulli më të madhe: Dielli po zbret mbi Sazan! Ikin larg dhimbje e halle, Flakë të purpurta çdo anë! Ndërrojnë ngjyrë det e qiell, Gjithë natyra zbukurohet, Njësh duken: hënë e diell, -----

SËRISH NË VLORË

Nga Luan Çipi Erdhëm prapë në Vlorë, të gëzojmë beharin, Bukë e kripë e zemër të shijojmë tokë, I çmoj vlonjatët: të fundit, të parin Ata janë krenar dhe pse gjendja trokë. -----

ZË NË SHKRETËTIRË

Nga Reshat Kripa   ZË   NË   SHKRETËTIRË            Ditën rri menduar, natën rri pa gjumë,          Zemra turbulluar, nuk e di as unë.          Hidhem e përdridhem, mendjen vras më shumë.          Të gjej të vërtetën,

Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Nga Viron Kona   E dua me shpirt dhe zemër Skënderbeun, siç dua mëmëdheun e shtrenjtë dhe lirinë, i nderoj fuqinë, besën e zotësitë luftarake, zgjuarsinë, trimërinë dhe atdhedashurinë. -----

Bariu nga Skrapari në betejën e Torviollit

Nga Viron Kona Lajmin se Kastrioti mbërriti në atdhe, e dëgjoi kur ishte me bagëtitë në mal,1) gjaku iu ndez dhe zemra iu bë prush, atdheu po i kërkonte luftëtarët n`ballë. Shiti dhentë dhe bleu një kalë

BULEVARDI I PORTOKALLEVE

-----

BOTA PRISH PAZAR

Poezi nga Kadri Tarelli   Bota hileqare, gjithmonë prish pazarë, Sa kohë mes vedit, do jemi të përçarë. Fqinjët si lugati, po mprehin hanxharë, Copa nga trojet tona, gati për t’i marrë. Ç’është ky mallkim, mbirë ndër