Tag Archives: Poezi Shqiptare

“Hani dhe ju ambasadorin tonë!”

Rrëfenjë nga Viron Kona             Rrëfenjë humoristike Ambasadori i një vendi të njohur, pushim fundjavë kishte ato dy ditë, vendosi që t`i shijonte sa më mirë, në peizazhin ekzotik të vendit mik. -----

Çast

Cikël me poezi Nga Emine S. Hoti, Norvegji   Çast Nëse s`i hedh në letër në çast, Mendimet ikin si zogjtë, fluturojnë, S`mundemi jo, t`i rikrijojmë përsëri, Se t`tjera gjëra shpirtin na trazojnë. -----

ISHIM EDHE NE NË KANADA

Nga Luan Çipi   Ishim edhe ne të dy në Kanada Mes borës, ftohmës, shqotës, Ndaj them: si vendi ynë s’ ka Është më i  miri i botës!   -----

LETËR ESENINIT

Cikël me poezi lirike nga Përparim Hysi   1.Letër   ESENINIT! Të mahniti SHAGANEJA, o i bukuri ESENIN! Shih si është SHABANEJA! Ah, ta shihje, miku im! Ti e gjete SHAGANENË, në një klub, në çajhane Unë e

JETA IME

Nga Reshat Kripa Jeta ime pikë loti, pikë loti e mbuluar, Gjithë brenga, gjithë plagë, plot me ëndrra e kapluar, Sa kam dashur, sa kam vuajtur, jetën time ta ndërtoj, Një demon më thosh gjithmonë, unë do

Mos ec mbrapsht…

   Nga Viron Kona   -Vargje për ata që duan të dëgjojnë-   Mos ec mbrapsht, o miku im, se pushteti s`është lojë fëmijësh, të ecësh mbrapsht padashur bie, në fundin e thepisur të greminës. Mos ec

Mësuesve të mi

Nga Reshat Kripa   Seç po shfaqen para syve, plot me plagë dhe tortura, Madhërisht në mendjen time, seç lartohen ata burra, Që i kisha nënë e babë, që i kisha miq dhe shokë , Që s’më

Cikël me epigrame

Nga Viron Kona Padrejtësisht Kur dikë e lavdëron pa të drejtë, dhe njollat përpiqesh t`ia fshish, ta dish se një tjetër ke njollosur, padrejtësisht.   -----

MALL I PAFUND DHE SHQIPËRIA

Nga Luan Çipi   Festë kemi në dyert tona, Sapo mbërritën nga Kurbeti, Vajzat, zonja si kokona. Lajmi mirë, në zemër mbeti!   -----

IMAZHI I PASHUAR

Nga Luan Çipi Erdhën nga Amerika dhe ikën nusja dhe djali Dhe dy nipat e mi engjëllor, Nisi sërish, të më gërryej malli, Sikur kam humbur një mal me borë. Nuk e kam më Lukasin pranë, Ta