Tag Archives: Nue Oroshi

Si i trajtoj krimineli Enver Hoxha pasardhësit e Ismail Qemal Bey Vlores dhe ku gjindet proceverbali i Pavarsisë së Shqiperisë

Nga Nue Oroshi   Gjysma e Pavarsisë së Shqiperisë e cila erdhi si këmbëngulje e atdhetarëve shqiptarë dhe përkrahjes që i bëri Mbretëria e Austro-Hungarisë në krye me Franz Jozefin e cila përkrahje ishte vendimtare që të

Të përzihesh në politikë dhe ta kuptosh politikën si art i së mundurës – janë dy botëra dhe një kufi i madh që i ndanë në mes

Nga Nue Oroshi   Politika ësht një art bukur i komplikuem që shumica e njerëzve e kanë vështirë ta kuptojnë madje edhe vetë një pjesë e mirë e politikanëve, që ka vite që janë pjesë e saj.Ta

T’ia rikthejmë Prizrenit Shqiptarizmën e Humbur

Nga Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit”   Thirrje e Shoqatës se Intelektualeve Shqiptarë “Trojet e Arbrit” për përkrahje financiare për ndërtimin e Monumentit të Gjergj Kastriotit- Skënderbeut dhe ndërtimit te Muzeut Kombëtar me emrin Gjergj

Rikthimi i Heroit nga Shqipëria e vjetër në Shqipërinë e re të cilin e vranë ata që s‘kishin komb, atdhe dhe fe

Nga Nue Oroshi   Kolonel Ahmet Krasniqi sot nga dheu i Shqipërisë së vjetër u kthye në dheun e Shqipërisë së re. Nga e ëma Shqipëri qe e vrau me dorën e tradhëtisë tek Shqipëria e re

Politikanët shqiptarë shpeshherë kanë shku për leshë e janë kthyer të qethur nëpër konferenca ndërkombëtare

Nga Nue Oroshi   Bisedimet shqiptaro-serbe tashë po vijnë drejtë fundit. Po shihet qartë se politikanët shqiptarë në krye me Hashim Thaqin e Behgjet Pacollin kanë shkuar për të bërë vizita shetitëse dhe nuk kanë pasur asnjë

Përpjekjeve për rikthimin e neo otomanizmit në trojet shqiptare, ju bashkuan edhe tre Haxhi Qamila të rinj të Kosovës: Fatmir Sejdiu,Albin Kurti dhe Atifete Jahjaga

Nga Nue Oroshi Përvjetori i grushtetit kundër diktatorit turk Erdogan u kremtua edhe në Prishtinë.Këto përpjekje për rikthimin e neootomanizmit në trojet shqiptare i organizoi Ambasada e Turqisë apo strofulla e gjarpërinjeve aziatikë. Nga Politikanet aktivë të

Reagim i shoqates se intelektualve shqiptarë „Trojet e Arbrit“

Kurrë nuk do të lejojmë që të groposet çështja e Çamërisë Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit “me rastin e incidentit të ndodhur në panairin e librit në Tiranë në Stendën e Çamërisë ku u hoq

Diaspora shqiptare nuk duhet ta luan rolin e vajtorës apo rrahagjoksisë së kotë por të hynë në veprim për ti prirë politikës

Nga Nue Oroshi   Zëri i diasporës shqiptare historikisht ka qenë një zë i pastër dhe i kulluar që gjithmonë ka gjakuar dhe është kujdesur  për vendin, trollinë, shtëpinë,vëllain, motrën, dajën apo tezën. Mërgimtari apo mërgimtarja shqiptare

28 NËNTORI – DITA E FLAMURIT

Nga Prof. Dr. Muhamet SHATRI   Fjala e rastit në shënimin e Ditës së  Flamurit  dhe  105 vjetorit të Pavarësisë se Shqipër­isë, mbajtur më 26 nëntor 2017, në Qendrën Kulturore të Republikës së Kosovës në  Malmë të

Turk e shka dora – dora a u bindët ore hora

Nga Nue Oroshi   Kohë më parë para disa kohesh, në shkrimet e mija analitike rreth situatës politike dhe strategjike të shqiptarëve në Evropën Juglindore pata alarmuar opinionin e gjërë gjithshqiptarë për një marrveshje të dytë që