Tag Archives: Nene Tereza

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një rezolutë përmes së cilës identifikohet solidariteti njerëzor si

PRESIDENTI BUSH SI NËNË TEREZA — NË SHËRBIM TË TJERËVE

Nga Frank Shkreli   Presidenti Trump ka shpallur Ditën e Mërkurë ditë zije kombëtare për ish-Presidentin George H. W. Bush, i cili u nda nga kjo jetë në moshën 94-vjeçare. Presidenti George Bush i vjetër kujtohet këto

100 VJETORI I NANËS SONË SHQIPTARE !

Nga Daniel Gazulli dhe Fritz Radovani   “Nuk mund të jetë popull i vogël ai që ka dhanë një Nanë kaq të Madhe.” Kardinali Paskal E shihni këte Portret të qeshun e të lumnueshëm? E dini ku

27 GUSHT 1910: U LE SHEJTNESHA SHQIPTARE NANA TEREZE

Nga Fritz Radovani   1979, Me 10 Dhjetor, Nanë Tereza n’ Oslo, merr çmimin “Nobel” për Paqë. Aty, Nana Tereze kërkoi korrigjimin e dokumentit, tue deklarue: “Nga gjaku dhe prejardhja jam Shqiptare, kam shtetësi Indjane, jam murgeshë

KURR MA AFER ME EUROPEN DHE SHBA – 28 QERSHOR 2018

Nga Fritz Radovani   25 PRILL 1993: PAPA GJON PALI II, PERBALLË GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT NË TIRANË, LA POROSI:   ■PAPA GJON PALI II mbasi vizitoi Shqipninë e Gjergj Kastriotit… Takohën Dy Burra! Njeni me shpatë të

Nënë Tereza

Esse nga Luan Çipi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza, lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe ndëroi jetë më 5 shtator 1997 në Kalkuta, Indi. Ajo ishte humaniste e njohur

PREJ GJAKUT… JAM SHQIPTARE !

4 SHTATORI – DITA E SHEJTNESHĔS MADHE SHQIPTARE Nga Fritz Radovani   1979, 10 DHJETOR: “PREJ GJAKU E PREJARDHJES JAM SHQIPTARE, KAM SHTETSI INDJANE, JAM MURGESHË KATOLIKE. PREJ PRIRJES I PERKAS GJITHË BOTËS. NË ZEMER I PERKAS

Qyteti i shndritshëm mbi Los Angeles me Presidentin Regan dhe Shën Tereza Shqiptare, Heroina e Shenjtë e Ditëve Tona…

Nga Këze Kozeta Zylo   Mr. Gorbachev, tear down this wall!  Zoti Gorbacov, Rrëzoni këtë mur! Udhëtojme pafund përmes pyjeve dhe kodrinave të buta mbushur me gjelbërim dhe aromë pranvere të përhershme në qytetin e Los Angelos,

VJET NË ROMË – SIVJET NË PRISHTINË

Nga Frank Shkreli   Po bëhën përgatitjet e fundit për shugurimin e Katedralës Nënë Tereza në Prishtinë, më 5 shtator, 2017.  Ishte me 4 shtator të vitit të kaluar që Papa Françesku shpalli të Shënjtë Nënë Terezën.