Tag Archives: Mimoza Dajçi

Presidenti Ruben Diaz. Jr, dekoron patriotë e aktivistë të njohur në NY

Nga Klara Matja   New York, Nëntor 2018 Më datë 28 nëntor 2018, Presidenti i Bashkisë Bronx, Nju Jork, Ruben Diaz Jr, mbështeti festën e 106 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ai po në këtë ditë në ndërtesën e Bashkisë Bronx “The Bronx

Girone, aktori që përcjell ngjarjet e diktaturës

Nga Moza Boletini Romë, nëntor 2018 Po udhëtoja me avion nga SHBA për në Shqipëri. Në aeroportin Fiumicino të Romës, tranzit për në Tiranë. Aeroport që ka fituar Çmimin si më i miri në Europë.  Rastësisht aty takova

Një vlerësim i merituar!

Nga Klara Matja* Nëpërmjet shtypit shqiptar, mësova lajmin se në Tiranë, Presidenti i Shqipërisë Z. Ilir Meta dekoroi nje gazetare dhe aktiviste të të drejtave të njeriut. Ndala dhe pashë me kujdes fotot në internet, ishte mikja

Si u njoha me mbesën e Mandelës

Nga Moza Boletini Korrik 2018, New York Për nder të 100 vjetorit të lindjes së heroit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela, Kombet e Bashkuara në New York organizuan një recension libri dedikuar figurës madhore të tij. E ftuara speciale ishte mbesa e

Pritje në Selinë e Konsullatës së Kosovës

Nga Dia Saraçi Korrik 2018, Manhattan   Pak ditë më parë në Selinë e Kosnullatës së Kosovës në New York, Ambasadorja Teuta Sahatqija dhe Deputeti i Parlamentit të Kosovës Ismet Beqiri mikpritën në një takim pune organizatën

Fuqizimi i femrës, kërkesë e kohës

New York, Mars, 2018  Duke qenë se mikpritja është virtyt i shqiptarit, reflektohet edhe larg atdheut. Një derë e hapur kurdoherë për vajzat dhe gratë shqiptare në New York është ndier edhe nga Konsullata e Kosovës, konkretisht nga Ambasadorja Zj, Teuta

OKB për të drejtat e gruas!

Nga Yllka Baxhaku Mimoza Dajçi: “Stop arma e dhuna ndaj grave”   Mars 2018, OKB, New York Nën kujdesin e Ambasadores së Misionit Shqiptar pranë OKB në New York, Znj. Besiana Kadare, Organizata e Gruas “Hope & Peace” morri

Peshku në det e tigani në zjarr!

Nga Mimoza Dajçi Boletini Janar 2018, SHBA. U hap lajmi se “peshku i madh” do të kapet shumë shpejt në Shqipëri. Por nga e thëna në të bërë thotë populli është në mes një det i tërë. Protesta

Janari – Muaji i Isa Boletinit!

Nga Mimoza Dajçi New York Dhjetor 2017 Edhe pak ditë në kalendar hyn muaji janar 2018. Mendja më shkoi ta njoh si Muaji i Isa Boletinit. Pikërisht më 15 Janar të vitit 1864 erdhi në jetë Heroi i Kombit tonë Isa Boletini,

Atmosferë Krishtlindjesh

Nga Mirela Gjergji Bronx, New York Dhjetor 2017 Si kudo nëpër botë edhe në Bronx, qytetin amerikan më të populluar me shqiptarë, ndihet atmosfera e bukur e Krishtlindjeve. Për të gëzuar me banorët angazhohen edhe politikanët vendore,