Tag Archives: Mimoza Boletini

Vizitë tek ish e internuara politike Suzana Matja

Nga Moza Boletini   New York, nëntor 2018 Me shumë gra e vajza shqiptare që kanë përjetuar persekucion politik në Shqipëri nga rregjimi komunist, jam njohur nëpër protesta në rrëzimin e bustit të diktatorit hoxha dhe atij rregjimi makabër që izoloi vendin

Girone, aktori që përcjell ngjarjet e diktaturës

Nga Moza Boletini Romë, nëntor 2018 Po udhëtoja me avion nga SHBA për në Shqipëri. Në aeroportin Fiumicino të Romës, tranzit për në Tiranë. Aeroport që ka fituar Çmimin si më i miri në Europë.  Rastësisht aty takova

Me personalitetet Shqiptare në Argjentinë

Nga Moza Boletini Tetor 2018, Buenos Aires   Gjatë qëndrimit disa ditor në Argjentinë për takimet e G20, pata rast të njihem nga afër me intelektualët e patriotët shqiptarë në Buenos Aires, Etleva dhe Genc Llupi. Kishin mbërritur në

Si u njoha me mbesën e Mandelës

Nga Moza Boletini Korrik 2018, New York Për nder të 100 vjetorit të lindjes së heroit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela, Kombet e Bashkuara në New York organizuan një recension libri dedikuar figurës madhore të tij. E ftuara speciale ishte mbesa e

Pse u krijua Organizata “Hope & Peace”

Nga Moza Boletini Janar 2018 SHBA Për shumë syrresh lind pyetja pse dhe si u krijua Organizata e Gruas Shqiptare – Amerikane “Hope & Peace” në SHBA. Në fakt ishte një ide e projekt i kahërshëm i imi qysh me ardhjen time

Takim në Konsullatën Shqiptare në New York

Nga Moza Boletini Qershor 2018, New York Konsullja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Zj. Najada Alliu, priti në një takim zyrtar një përfaqësi të organizatës së gruas shqiptare – amerikane “Hope & Peace” në