Tag Archives: Luan Çipi

QIRJAKO SAVA, ARTISTI

Nga Luan Çipi   Asnjëherë nuk të ndava, Ishim shokë qysh fëmijë, Si artist, Qirjako Sava, Në kujtesë për jetë do rijë: Djalë i ri, u bë aktor, Në estradë dhe në teatër, Me Pirro Savën, në

ISHIM EDHE NE NË KANADA

Nga Luan Çipi   Ishim edhe ne të dy në Kanada Mes borës, ftohmës, shqotës, Ndaj them: si vendi ynë s’ ka Është më i  miri i botës!   -----

EDHE NJË TJETËR LIBËR I POETES DHE PROZATORES VLONJATE MARJETA MUSARAJ

Nga Luan Çipi ‘’KUR TI MUNGON’’  është titulli i librit të ri, i teti në radhë, i poetes, tashme dhe të eseistes se re vlonjate, me banim ne Itali, zonjës Marjeta Musaraj. Libri i ri, me më

MIDIS NESH DR. ZINO MATATHIA

Nga Luan Çipi   Sot ne, një grup me të moshuar vlonjatë (Fatosh Voshtina, Duro Mustafai, Pirro Veshi, Taulla Bimo, Luan Çipi, Niko Gjyzari, Minella Mosko, Sabavet Ymeri, Reshat Kripa, Vangjel Loli, Stefan Bitri, Gudar Toto, Agim

FATOS ARAPIT

Nga Luan Çipi Të kundronim, Tosi, të ndiqnim nga larg Gjer në Bullgari, kur nise vargëzimin Përmendsh i mësonim çdo strofë e çdo varg Na mbushje me shpresë, na shtoje gëzimin. Rilindi Naimi, Lasgushi, Asllani Shpërthente talenti

Libri 173 i poetit Adem Zapllusha

Koment letrar nga poeti vlonjat Luan Çipi   Kush e lexon këtë fillim titulli (LIBRI 173) do mendoj se bëhet fjalë për ndonjë bibliotekë të pasur familjare, që ka 173 libra, ose se kaq është (173), botimi

Odhise Paskali, babai i skulpturës shqiptare

Esse nga Luan Çipi Odhise Paskali lindi në në fshatin Kozhan, Përmet më 22 Dhjetor 1903. Artisti i Popullit, Odhise Paskali mund të cilësohet pa mëdyshje si themeluesi i skulpturës shqiptare dhe një nga personalitetet më të

VAÇE ZELA, IKONA E KËNGËS SHQIPTARE

Esse nga Luan Çipi   Vaçe Zela, u lind në qytetin e Lushnjës më 7 prill 1939, dhe vdiq më 6 shkurt 2014, në  Bazel të Zvicrës. “Zëri i Artë i Shqipërisë”, “Ikona e Shenjtë e Këngës Shqiptare”, “Mbretëresha

MALL I PAFUND DHE SHQIPËRIA

Nga Luan Çipi   Festë kemi në dyert tona, Sapo mbërritën nga Kurbeti, Vajzat, zonja si kokona. Lajmi mirë, në zemër mbeti!   -----

Luigj Gurakuqi, “vigani liberator”

Ese nga Luan Çipi Luigj Gurakuqi lindi në qytetin e Shkodrës, më 20 shkurt 1879  dhe ndërroi jetë në qytetin e Barit, Itali, më 2 mars 1925. Ishte veprimtar i shquar i çështjes kombëtare, hartues dhe nënshkrues