Tag Archives: Keze Kozeta Zylo

Koncert Shqip nga nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” NY për festat e fundvitit 2018

Se Gjuha, Mëmëdheu mbesin… Se njerëstë gjithë vdesin, Po jeta s’mbetet e shkretë, Gjuha, Mëmëdheu mbesin Të patundurë përjetë. N.Frashëri Nga Keze Kozeta Zylo   Në mjediset e shkollës publike amerikane nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life”

Mbahu nëno mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë

Nga protesta e shqiptarëve të Amerikës Nga Keze Kozeta Zylo “Mbahu nëno mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë!” do të shkruante Noli shekullin e kaluar. Dhe kjo thënie proverbiale, ky varg lapidar do të vazhdojë

Lamtumirë Ruzhdi Lata kryetar i komunës së Dibrës!

Nga Keze Kozeta Zylo Dritë ju pastë shpirti! Ngushëllime Dibrës dhe familjes së Tij! Sot është ndare nga jeta Kryetari i Dibrës nën shtetin e Maqedonisë z.Ruzhdi Lata.  Me keqardhje dhe trishtim e morëm këtë lajm për

Një libër me mozaik poezish si Bukuroshja e Durrësit

(Marrë nga parathënia e librit “Graviteti i shpirtit” me autore Ermira Mitre) Nga Këze Kozeta Zylo   Nuk e kishja menduar se ëndërrimet rinore herë tokësore e herë qiellore një ditë dhe mund të bëheshin realitet e

Bisedë me z. Kujtim Cekani, pinjollin e një prej familjeve të persekutuara nga regjimi diktatorial

Bisedoi Keze Kozeta Zylo   Nënë e kam pasur, po më shumë mësuese, shoqe, ushqim e lumturi… Atë e kam pasur çdo gjë të jetës sime, çdo gjë! Ajo që më dhëmb është se nuk u ngopa

Dita e parë e Shkollës Shqipe “Alba Life”, New York filloi me plot sukses për vitin akademik 2018 të -2019 të

Nga Keze Kozeta Zylo   Në këtë ceremoni nderoi me pjesëmarrjen e saj Konsullja e Shqipërisë në New York znj.Najada Sojli E shtuna e shtatorit në Staten Island ishte një ditë plot diell dhe cicërima zogjsh në

Komedia “Romancë në diktaturë” u shfaq me sukses në Manhattan

Nga Keze Kozeta Zylo   Vetë titulli i shfaqjes “Romancë në diktaturë” është tejet intrigues dhe të bën kurreshtar për të marrë pjesë dhe për ta ndjekur nga afër shfaqjen si dhe të ndjeshë në indet shpirërore

Ushtarakët Shqiptaro Amerikanë në lirim dhe rezervë rreth Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbej

Nga Keze Kozeta Zylo   I madh në emër, i madh në forcë e pushtet/ Në altar të fitores zuri vend plot dinjitet. Edmund Spenser Pak muaj na ndajnë, kur Shoqata Shqiptaro Amerikane e Ushtarakëve në rezervë

Shkolla Shqipe “Alba Life” New York perfundoi plot sukses vitin shkollor akademik 2017 – 2018

Bukë, krypë, zemër dhe Abetare Nga Keze Kozeta Zylo   Shkolla Shqipe “Alba Life” që operon në disa lagje të Nju Jorkut mblodhi në mjediset e shkollës publike amerikane nxënës, mësues, prindër dhe gjyshër për të festuar

Manhattani u vesh kuq e zi nga shqiptarët e Diasporës amerikane

Nga Keze Kozeta Zylo Sot në Manhattan shqiptarët e Diasporës amerikane parakaluan me krenari në kryeqendrën e botës, Manhattan në rrugën Amerika. Duket sikur po bëhet një ritual vjetor, një ritual shqiptar që ndez Manhattanin me gradaçielat