Tag Archives: Fritz Radovani

PSE MBYLLEN DISA KAPITUJ ?!

Nga Fritz Radovani   2018 – I  PAHARRUESHEM… Daniel Gàzulli: Dhunimi i Gjuhës Shqipe Shqipja e Dhunueme – Hymje e Trishtë   Vazhdimi me pjesen e 3,4…: Çfarë humbi e çfarë i mbet shqipes? Puna për shkatrrimin

60 VJET NGA VRASJA E SHEMTUEME E DON EJLLIT…

Nga Fritz Radovani   KUR FLITET PER KLERIN KATOLIK TRUNI I AGJENTAVE  T’SIGURIMIT FANTAZON E SHPIF N’SHKALLAT SIPERORE 600 FAQE PROCES…Të gjitha “legjendat apo përrallat” që janë shkrue dhe vazhdojnë me u shkrue edhe sot nga komunistët

Kalendari historik i nëntorit

Nga Fritz Radovani   FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË      M U E J   NANDOR  2 0 1 8: 

1922●AT GJERGJ FISHTA O.F.M., ●PROVINÇIALIT AT PAL DODAJ…

Nga Fritz Radovani   NËSE, DO TË VAZHDOHET MOS ME U STUDJUE AT GJERGJ FISHTA NDER SHKOLLAT SHQIPE, SHQIPNIA DO TË PERMBYTET NGA INJORANCA! Vetem me lexue poezitë “Nji lule vjeshtet”, “Gjuha Shqipe”, “Me këte Shej ke

PËRKUJTOJ AT PJETER MËSHKALLEN

Nga Fritz Radovani   21 Tetor 1946 Arrestohet në Tiranë At Pjeter MESHKALLA… U dënue dhe bani 15 vjet burg në Burrel dhe kampe shfarosje… U arrestue prap me “Revolucionin Kultural”, me 29 Prill 1967 në Shkoder

KU NUK ASHT DORA E KOL IDROMENOS !

Nga Fritz Radovani 1968, 5 MARS: PLOT 50 VJET… Ishim tue punue një grup piktorësh në Shtëpinë e Kulturës në Shkoder per një ekspozitë të 7 Marsit, ditës së mësuesit, në një tavolinë me piktorin e nderuem

75 VJETOR’ I PAHARRUESHEM…

Nga Fritz Radovani   13 TETOR 1943 ALEATËT BOMBARDOJNË TIRANËN DHE VRASIN 503 QYTETARË NË TRYEZAT E DREKËS… ISHTE ORA 13.13’… DATA 13… ORA 13.13’; Një numur i persëritun shpesh’ e, tue u kujtue per keq! 503

Muji tetor 2018, kujtojmë!

Nga Fritz Radovani AT MATI PRENNUSHI O.F.M. 8 JANAR 1948:VENDIMI I GJYQIT SLLAVOKOMUNIST “ME VDEKJE”; At Matia në fjalën e fundit tha: “Tash e disa shekuj na kanë ngulë ndër hûj e na kanë varë n’ konop

MASKA PREJ BALTET !

NGA AT PJETER MESHKALLA s.J. H I P O K R I Z I A Hipokriti kërkon të duket ndryshe nga ç’është. Shtihët si i mirë për të gënjyer të tjerët. (Nga Fjalori). Mos iu afro Perendisë

A DUHET T’ KISHTE SHKODRA..?

Nga Fritz Radovani   25 SHTATOR 1901 U lé në Shkoder At Pjeter MESHKALLA S.J. Ka perfundue studimet per Meshtar në Linz t’ Austrisë, dhe erdhi në Shqipni. Filloi punen si mësues në shkollen e Jezuitve në