Tag Archives: At Gjergj Fishta

LETER E HAPUN NR. 3

Ripublikohet, KOPJO  E  VITIT  2009, 19 DHJETOR Nga Fritz Radovani   TË GJITHË ATDHETARËVE SHQIPTARË   MBRENDA E JASHTA ATDHEUT!   “UNË DO TË VAZHDOJ ME JU SHKRUE DERISA .., PENA E EME, T’ JU THERIN ESHTNAT TUEJA…!”,

BIBLIOTEKA E LAHUTES

Nga Fritz Radovani “Lahuta mbet varë n’ tra, Mixha kalbët n’ dhé, E, nipat s’ dinë me i ra!” Një Poet’ i Dardanisë. Kur lexova disa thanje të ditve të fundit per “Lahuten e Maleve tona”, mu

FJALIMI “SHQIPTARËT E TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS

AT GJERGJ FISHTA O.F.M. 2018 VITI I GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT MELBOURNE, QERSHOR FJALIMI “SHQIPTARËT E TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS AT GJERGJ FISHTA O.F.M. PARIS 20 QERSHOR 1919 Zotnij, Ç’ me kohë të Luftës

AT’ GJERGJ FISHTA

Ese nga Luan Çipi Gjergj Fishta, lindi më 23 tetor 1871 në Fishtë të Zadrimës dhe u quajt Zef, dhe vdiq në qytetin e Shkodrës, më 30 dhjetor 1940. Ishte i biri i Ndokë Simon Ndocit dhe Prendes

AT GJERGJ FISHTA: “MBRETI I POETËNVET SHQIPËTARË”

Frank Shkreli   Kështu e kishte cilësuar At Gjergj Fishtën Lefter L. Dilo, publicisti, historiani, studiuesi e muzeologu i njohur gjirokastrit në një artikull të titulluar “Patër Gjergji – ‘Mësues i të gjithë Shqiptarëve’, botuar në vitin

“IN HOC SIGNO VINCES”

Përgatiti Fritz Radovani                                AT  GJERGJ  FISHTA O.F.M.     “IN  HOC  SIGNO  VINCES”                   “ME  KËTE  SHENJË  DO  TË  FITOSH” Tue zbardhë mosha dhetepestë e jona Atje prej shtojesh s’ Anadollit t’ plleshem Hanza pergjakshem,

TELEGRAM PREJ PARISI

Nga Fritz Radovani   1919  ■PA SHKODER E VERI NUK KA HISTORI !  EDHE SHQIPES ME IA HJEKË PUPLAT NUK E NJEH KUSH MA PER SHQIPE ! ■Fatkeqsisht, “historianët tanë të njohur” mbas vitit 1944, i kanë

KRYEMINISTRI RAMA DHE AT GJERGJ FISHTA

Nga Frank Shkreli   Me këtë poezi më poshtë të At Gjergj Fishtës — postuar në fejsbukun e tij — Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama falënderoi votuesit shqiptarë duke ju thënë atyre, “u rritë ndera”, për

HYLLI I DRITËS” DHUNOHET NGA “YLLI KUQ I REALIZMIT SOCIALIST”

Nga Fritz Radovani   YJET E POPULLIT SHQIPTAR QË NUK FIKEN KURRMA !   1911 Rropatej në tabutin e vdekjes gjithë ajo perandori Otomane, e nuk ishte e zonja me marrë as më dhanë kjoftë as amanetet

LAHUTA E MALCIS GJITHNJË GURRË E PASHTERRSHME VLERASH

Nga Frank Shkreli     Pa ditur se kopja ime e vjetër e Lahutës së Malcis ishte grisur nga përdorimi prej pothuaj gjysëm shekulli – por duke njohur mirë dashurinë time ndaj kësaj vepre të At Gjergj