Tag Archives: Arif Ejupi

NË PARLAMENTIN E GJENEVËS PËRHERË TË PARË EDHE NJË SHQIPTARE ME ORIGJINË NGA KOSOVA

Nga Arif Ejupi Në zgjedhjet e sivjetme të 15 majit për 100 (njëqind)vende aq edhe sa numëron Parlamenti i Republikës dhe Kantonit të Gjenevës, kanë konkurruar shtatë parti dhe dy iniciativa qytetare me gjithsej 631 kandidatë. Fushatën

DHE KAMPIONATI I SIVJETËM NË RAIFFEISEN SUPER LAGAUE TË ZVICRËS DO TË DOMINOHET NGA FUTBOLLISTËT ME ORIGJINË SHQIPTARE

Nga Arif Ejupi Dhjetë vjetshin e fundit gati të gjitha ekipet e Raiffeisen Super Lagaue të Zvicrës në futboll kanë pasur edhe kanë në radhët e veta të paktën tre-katër futbollistë me origjinë shqiptare. Këtë fakt e

BLICK I ZYRIHUT VLERËSON NJËANSHËM GJESTIIN E XHAKËS DHE SHAQIRIT ME SIMBOLIN E SHQIPONJËS

Nga Arif Ejupi Blick një e përditshme bulevardeske e Zyrihut me drejtorin e saj sportiv Felix  Bingesser, paanalizuar fare-fare zhvillimet e mëhershme në kombëtarën e Zvicrës në futboll,atakon përzgjedhësin e  saj  Vladimir Petkoviq ,dhe dy futbollistët me

FADIL VOKRRI ISHTE DHE MBETET EMBLEMË LAVDI DHE KRENARIE E FUTBOLLIT SHQIPTAR

Nga ARIF EJUPI    Vdekja e parakohshme e Fadil Vokrrit, kryetar i Federatës së Futbollit të Republikës së Kosovës, është pritur kudo me dhembje dhe pikëllim të thellë. Vokrri lindi më 23 qershor 1960 në Podujevë. Origjina e

Në Gjenevë përkujtohet Agim Ramadani, i agimeve tona në liri!

Nga Arif Ejupi Shoqata atdhetare në mërgim“Zhegra”me seli në Gjenevë të Zvicrës,çdo vit përkujton birin e saj Agim Ramadani,dhe të114-të bashkëluftëtarët e tij,të rënë të cilët me heroizmin e tyre të paparë Kosharen,dikur mur me gjemba,që ndau

Në Gjenevë nëpërmjet një Akademi madhështore përkujtohet jeta dhe vepra e kryeheroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Nga Arif Ejupi   Viti i sivjetmë në të gjitha trojet shqiptare pa përjashtuar këtu edhe mërgatën tonë në të pesë kontinentet e botës ,është shpallur si Viti Mbarëkombëtar i SKËNDERBEUT. Në mënyrë që kjo ngjarje me

Në Superligën Futbollistike të Zvicrës,lufta për të mbijetuar plot me paqartësi

Nga Arif Ejupi   Dhjetë skuadrat e Kampionatit të sivjetmë të Superligës Futbollistike të Zvicrës,pardje dhe dje kanë zhvilluar ndeshjet e xhiros së 29-të. Këtë javë e karakterizojnë fitoret e FC Grasshopper-FC.ST.Gallen 1me2 dhe FC.Luzern-FC.Sion 0me1. Fitorja

MINISTRAT GASHI DHE MAJKO VIZITË UNIVERSITETIT POPULLOR SHQIPTAR TË GJENEVËS

Nga Arif Ejupi   Paraditen e sotme Ministri i Diasporës së Kosovës,Dardan Gashi dhe ai i Republikës së Shqipërisë Pandeli Majko,u pritën në Universitetin Popullor Shqiptar të Gjenevës. Në këtë takim të karakterit më tepër konsultues i

Në promovimin e Monografisë “Fshati i Vrarë” të autorëve Limani dhe Krasniqi, prezantuan edhe personalitete të larta të kantonit të Gjenevës

Nga Arif Ejupi   Universiteti Popullor Shqiptar i Gjenevës,gjatë këtij muaj ka zhvilluar me dhjetra atkivitete nga fusha e kulturës dhe integrimit. Vargut të këtyre ngjarjeve të rëndësishme kulturore dhe historike i është shtuar edhe promovimi i

28 –NËNTORI, DITA E FLAMURIT SI VLERË E VEÇANTË E KOMBIT TONË FESTOHET EDHE NË GJENEVË

Nga Arif Ejupi Komuniteti Shqiptar i Gjenevës prioritet ndër vite ka organizimin sa më të mirë të përvjetorëve të Pavarësisë Kombëtare,dhe Ditës së Flamurit gjithëshqiptar Në mënyrë që çdo gjë të rrjedh sipas parashikimeve me kohë filluan