Tag Archives: Ajet Nuro

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e luftuar për Shqipërinë pavarësisht se çfarë thoshin partia

Në mbyllje të vitit Kombëtar të Skënderbeut, shqiptarët e Montrealit me një projekt ambicioz

Nga Ajet Nuro, Montreal, Kanada Gjatë gjithë këtij viti përkujtimor kushtuar 550 vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, shqiptarët si në dy shtetet  shqiptare ashtu edhe në shtetet e tjera në trojet e

Sa për kujtesë lëvizjes studentore

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   E kam ndjekur dhe po vazhdoj ta ndjekë me shumë kujdes lëvizjen studentore, e cila, në pamje të parë, nisur nga pjesëmarrja e madhe e studentëve në të, të kujton ngjarjet

Në Montreal, Kanada u zhvillua takimi i dytë i bizneseve dhe profesioneve shqiptare

Mori pjesë edhe ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Shkëlqesia e Tij zoti Ermal Muca Nga Ajet Nuro Ndonëse komuniteti shqiptar që jeton në Montreal është një komunitet relativisht i ri, ai ka ditur të përshtatet dhe integrohet

Për mua të rrish mënjanë, në kushtet e emigracionit është vetvrasje, një vrasje shpirtërore…

Bisedë me mësuesen e suksesëshme dhe aktivisten e dalluar zonjën Mariola Çipi Leskaj Bisedoi Ajet Nuro   Në një ditë fund-korriku, i drejtohem Île Bizard, aty ku ndodhet shtëpia e çiftit Leskaj, Lazes dhe Mariolës. Vend-ndodhja e

« Receta pa komb » një recetë për t’u lexuar

Nja dy mendime rreth librit të Prof. Saimir Lolja « Receta pa komb » Botuar në disa media të shkruara në Tiranë e Prishtinë Nga Ajet Nuro   Nuk do t’a tepëroja po të shkruaja në titull « Receta pa

Kupa e vitit 2018, kupa Gjergj Kastrioti – Skënderbeu shkoi në Ottawa

Në Montreal u organizua kupa e futbollit, kupa e Gjergj Kastriotit Skënderbeut Aktivitetin e nderoi me pjesmarrjen e vetë edhe ambasadori i Shqipërisë në Ottawa, shkëlqesia e tij z. Ermal Muça.   Nga Ajet Nuro Për ata

Lamtumirë mik!

Në kujtim të mikut tim Bujar Mujallari që mbylli sytë më 12 qershor 2018 pasi luftoi me një sëmundje të rëndë Nga Ajet Nuro Si të mos mjaftonte fakti që jetojmë larg at’dheut tonë ku u lindëm

Shoqata Kulturore e shqiptarëve të Montrealit rinon kryesinë e saj

Nga Ajet Nuro, Montreal, Kanada Pata kënaqësinë të jem i ftuar në mbledhjen e përgjithëshme të Shoqatës Kulturore-Shqiptare në Montreal që u zhvillua ditën e dielë më 10 qershor 2018. Ishte hera e parë që nga krijimi

Festa e verës në Montreal, tradita vazhdon

Plot 15 vjet që në Montreal organizohet një festë-konkurs me dashamirësit e prodhuesit e verës Nga Ajet Nuro   Ditën e premte, në datën 16 mars 2018, mora pjesë në një festë që është bërë tashmë traditë,