Monthly Archives: October 2018

Kalendari historik i nëntorit

Nga Fritz Radovani   FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË      M U E J   NANDOR  2 0 1 8: 

Ende gabime të rënda gjuhësore në mediat dhe shtëpitë botuese

Nga Skifter Këlliçi Prej vitesh, si kolegë të tjerë që merren me gjuhësi, në artikuj të ndryshëm kam trajtuar disa nga problemet e mësipërme, që lidhen me domosdoshmërinë që ta shkruajmë sa më mirë dhe sa më

Si i trajtoj krimineli Enver Hoxha pasardhësit e Ismail Qemal Bey Vlores dhe ku gjindet proceverbali i Pavarsisë së Shqiperisë

Nga Nue Oroshi   Gjysma e Pavarsisë së Shqiperisë e cila erdhi si këmbëngulje e atdhetarëve shqiptarë dhe përkrahjes që i bëri Mbretëria e Austro-Hungarisë në krye me Franz Jozefin e cila përkrahje ishte vendimtare që të

DEKOROHEN HEROINAT E ANTI-KORRUPSIONIT: DAPHNE CARUANA GALIZIA DHE ANA GARRIDO RAMOS

Nga Frank Shkreli   Organizata Transparency International njoftoi të hënën – nepërmjet një deklarate për medien — se kishte dekoruar me Çmimin Anti-Korrupsion për vitin 2018, të ndjerën gazetare Daphne Caruana Galizia nga Malta dhe aktivisten anti-korrupsion

NJË GRUA QË PARALAJMËRON

PARA 25 VITESH RREZIKOI JETEN BASHKE ME FEMIJET, SOT IA KANE OKUPUAR SHTEPINE – NJË GRUAJE QË PARALAJMËROI VETEASGJËSIMIN ME GJITHË FËMIJË NË VITIN ‘1993, SOT IA KANË OKUPUAR SHTËPINË NË LUSHNJE   – BISEDË ME POETEN

Mos u bjerë qenëve!

  Kujtimit të piktorit JANI  DUMI (tregim) Nga Përparim   Hysi        Unë,së pari, e njoha JANI DUMIN , kur erdhi në shtëpinë tonë, në MBROSTAR-URA të FIERIT. E solli vëllai im, i madh,QAZIMI. Vëllai punonte

1922●AT GJERGJ FISHTA O.F.M., ●PROVINÇIALIT AT PAL DODAJ…

Nga Fritz Radovani   NËSE, DO TË VAZHDOHET MOS ME U STUDJUE AT GJERGJ FISHTA NDER SHKOLLAT SHQIPE, SHQIPNIA DO TË PERMBYTET NGA INJORANCA! Vetem me lexue poezitë “Nji lule vjeshtet”, “Gjuha Shqipe”, “Me këte Shej ke

Një libër me mozaik poezish si Bukuroshja e Durrësit

(Marrë nga parathënia e librit “Graviteti i shpirtit” me autore Ermira Mitre) Nga Këze Kozeta Zylo   Nuk e kishja menduar se ëndërrimet rinore herë tokësore e herë qiellore një ditë dhe mund të bëheshin realitet e

UJVARA HIDHËRUESE E VAJTIMIT TË TRE BREZAVE NËNË, BIR, NIP

Nga Qatip Mara Me dhimbje  po shkruajë për tragjedinë e trefishtë të humbjes së jetës të vendlindjes sime Kropisht,,nëna e katër fëmijëve Shqiponja Ferik Malaj, e djalit të ri  Haxhi Bilbil Malaj dhe nipit fëmijë engjellor Flavio

PËRKUJTOJ AT PJETER MËSHKALLEN

Nga Fritz Radovani   21 Tetor 1946 Arrestohet në Tiranë At Pjeter MESHKALLA… U dënue dhe bani 15 vjet burg në Burrel dhe kampe shfarosje… U arrestue prap me “Revolucionin Kultural”, me 29 Prill 1967 në Shkoder