Monthly Archives: August 2018

Mendime për librin me poezi  “Dhëmbin degët e shqyera”

Mendime për librin me poezi  “Dhëmbin degët e shqyera” të poetit, prozatorit, publicistit  e studiuesit në fushën e  etnologjisë dhe antropologjisë, Albert  Habazaj.    Nga docent ODISE ÇAÇI Të shkruash për poezinë e Albert Habazaj duhet në radhë

Politikanët shqiptarë shpeshherë kanë shku për leshë e janë kthyer të qethur nëpër konferenca ndërkombëtare

Nga Nue Oroshi   Bisedimet shqiptaro-serbe tashë po vijnë drejtë fundit. Po shihet qartë se politikanët shqiptarë në krye me Hashim Thaqin e Behgjet Pacollin kanë shkuar për të bërë vizita shetitëse dhe nuk kanë pasur asnjë

SI IA MBYLLI GOJEN DREQIT ?!

Nga Fritz Radovani   29 GUSHT 2018… Sa kishte mërrijtë në darken e përgatitun të Luciferit! Nuk mungonte pothuej asnjeni ç’ prej kohës Sulltan Mehmetit të Dytë… Vezullonin aq fort medaljet e dekoratat sa, as nuk dalloheshin

Kadri Tarelli një kritik zë bukur dhe i veçantë i letrave shqipe

Nga Viron Kona             “Çdo libër që ia vlen për ta lexuar është krijuar nga shpirti”.                                                                                Bernard Shou 1. Ka kohë që librat e publicistit të njohur Kadri Tarelli i kam pjesë jo vetëm të 

SFIDA E NJË PËRKTHYESI … adoleshent

Nga SOTIR ATHANASI         ( Nga cikli: STADI ”XHA GORJO” ose: “PRELUD I BRAKTISJES) (Gruan e moshuar, sapo mbërriti në spital nga azili, e shpunë menjëherë në reanimacion. Në çastin e fundit erdhi edhe djali i saj

Jorgo Vaso – një fotograf minoritar

Botuar në “Milosao” Nga Qerim Vrioni         Ashtu si nga të gjitha krahinat e vendit, edhe në minoritetin jugor grek, ka pasur fotografë të cilët kanë rregjistruar me aparatet e tyre njerëz, vende dhe ngjarje, të cilat

MËRGATA VLERËSON DHE NDERON ATDHETARËT

Nga Idriz Zeqiraj Në përvjetorin e 28-të të themelimit të Degës të LDK-së në Beneluks, Kryesia e saj, në konsultim me anëtarësinë, vendosi të nderojë me – Mirënjohje – disa dëshmorë, komandantë të luftës, veprimtarë të devotshëm të LDK-së dhe

100 VJETORI I NANËS SONË SHQIPTARE !

Nga Daniel Gazulli dhe Fritz Radovani   “Nuk mund të jetë popull i vogël ai që ka dhanë një Nanë kaq të Madhe.” Kardinali Paskal E shihni këte Portret të qeshun e të lumnueshëm? E dini ku

NDËRROI JETË SENATORI AMERIKAN XHON MËKEJN: MIK I SHQIPTARËVE

Nga Frank Shkreli   Senatori republikan, Xhon Mekejn, hero i Luftës së Vjetnamit, deputet, Senator i Shteteve të Bashkuara dhe dy herë kandidat i Partisë Republikane për president ndërroi jetë në shtëpinë e tij në shtetin Arizona,

MIRËSEERDHE QERIM VRIONI

Nga Luan Çipi Midis nesh erdhi Qerim Vrioni, Mjeshtër i hershëm i profilit elektrik, E pritëm te “ROSSi”, siç e do zakoni, E ulëm në një qoshe, si krye mik.   Studiuesi ka hapur për vendin një