Monthly Archives: July 2018

Komedia “Romancë në diktaturë” u shfaq me sukses në Manhattan

Nga Keze Kozeta Zylo   Vetë titulli i shfaqjes “Romancë në diktaturë” është tejet intrigues dhe të bën kurreshtar për të marrë pjesë dhe për ta ndjekur nga afër shfaqjen si dhe të ndjeshë në indet shpirërore

NË KRISHTLINDE ME LAZËR RADIN

Në vend të portretit për kosovarin e pamposhtshëm Lazër Prend Radi Nga Thanas L. Gjika Në sallën shkencore të Bibliotekës Kombëtare në vitin 1992-’93 më ra në sy një fytyrë e re. Ishte një burrë trupmadh me

SËRISH NË VLORË

Nga Luan Çipi Erdhëm prapë në Vlorë, të gëzojmë beharin, Bukë e kripë e zemër të shijojmë tokë, I çmoj vlonjatët: të fundit, të parin Ata janë krenar dhe pse gjendja trokë. -----

Bota e Qazim D. Shehut në vargjet poetike

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Një figurë e njohur e letrave shqipe, si Qazim D. Shehu, ka kohë që ka hyrë në vaktin e pjekurisë poetike. Ky poet ka një zë origjinal, ndaj dhe ndjek shtigjet e

Shqipëtari i Kroacisë…

Nga Migjen Kajtazi   Më 18 korrikë 2018 nga aeroporti i Gjenevës u nisëm për pushime në Kroaci me destinacion qytetin e Makarskës që gjindet në Dalmaci në mes qyteteve të Splitit dhe Dubrovnikut. Mbasi ishum ende

ZË NË SHKRETËTIRË

Nga Reshat Kripa   ZË   NË   SHKRETËTIRË            Ditën rri menduar, natën rri pa gjumë,          Zemra turbulluar, nuk e di as unë.          Hidhem e përdridhem, mendjen vras më shumë.          Të gjej të vërtetën,

AT PJETER MESHKALLA S.J.: “PJESA E FRIKSUEME ASHT E LIDHUN NGA KAFSHATA E BUKËS !”

Nga Fritz Radovani     28 KORRIK 1988 – 2018: 30 VJET PA  AT  MESHKALLEN… Shqipja me kthetrat e Saja skaliti në një shkamb t’ Atdheut: “Edhe një Hero ma pak!” Populli i Shkodrës, pa dallim Feje

Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Nga Viron Kona   E dua me shpirt dhe zemër Skënderbeun, siç dua mëmëdheun e shtrenjtë dhe lirinë, i nderoj fuqinë, besën e zotësitë luftarake, zgjuarsinë, trimërinë dhe atdhedashurinë. -----

“NBC NEWS” PËR DOSJET E REGJIMIT KOMUNIST NË SHQIPËRI

Nga Frank Shkreli Njëri prej rrjetëve më të njohura multi-mediatike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, NBC NEWS, botoi të hënën në portalin e saj një shkrim mjaft të hollësishëm mbi hapjen e dosjeve të Sigurimit, ish-policisë

Ç’OFRONTE “LIBRI I ZI” AMERIKAN PËR SHQIPËRINË E KOSOVËN MË 1918?

Nga Muhamed Mufaku Gega Ç’është libri i zi ? Në fund të vitit 1917 SHBA hyri në Luftën e madhe “për të përfunduar të gjitha luftërat”, në krahasim me Fuqitë e mëdha evropiane që kishin ambiciet e