Monthly Archives: June 2018

Erion Veliaj “incognito” në Montreal

Nga FlasShqip.ca Kryetari i Bashkisë së Tiranës nga datat 19-22 Qershor ka marrë pjesë në kongresin botëror ICLEI (International Council for Local Environmental Initiatives) 2018 që u zhvillua kësaj here në Montreal Kanada. Pjesëmarrja e Erion Veliajt

NUK KAM GUXIM TA LEXOJ DERI NË FUND!

“Prapaskenat e konferencës së Londrës”. Libër i autorit Nuri Dragoj Nga Kadri Tarelli   Titulli i shkrimit, nuk është gjetje letrare e bukur, por një ndjesi që provova që në faqet e para të librit “Prapaskenat e

28 QERSHOR 2018… SI ME 28 NANDOR 1913…

Përgatiti Fritz Radovani          NGA AT GJERGJ FISHTA: 28  NANDOR  1913                Pervjetori i ngritjes së Flamurit të Pamvarsisë në vend që me kenë ditë gëzimi për Poetin asht ditë vaji e ankimi. Dasitë e

Në kthellën e epërme

Shënime mbi librin poetik të Alisa Velajt Nga Sadik Bejko Botuar fillimish në AlbSpirit Alisa Velaj u lind në qytetin e Vlorës, më 6 Nëntor 1982. Është diplomuar për Gjuhë-Letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës në vitin

FORMOHET SEKSIONI SHQIPTAR I UNIONIT TE GAZETAREVE FRANKOFONE – UPF

-Arben Lagreta  zgjidhet  kryetar i Seksionit Shqiptar te UPF   Eshtë zhvilluar në Universitetin Europian të Tiranës mbledhja e formimit të seksionit shqiptar të Unionit Ndërkombëtar të Gazetarëve Frankofonë, UPF, me qendër në Paris.Ishin të pranishëm ndërmjet

Petro Marko, poeti, prozatori dhe kronikani i shtigjeve të reja

Ese nga Luan Çipi   Petro Marko ka lindur në fshatin Dhërmi, në buzë të Bregdetin Jon, më 25 nëntor 1913 dhe ka vdekur në Tiranë më 27 dhjetor 1991, ku edhe është varrosur sipas amanetit, pa

SFIDAT ME DIKTATURËN KOMUNISTE TË BIRIT TË KROPISHTIT VLORË QEMAL HADËR REXHAJ

Nga Qatip Mara                                                            Në familjen fisnike kropishtjote Vlorë Hadër Mahmut Rexhaj ,nëna e dashur Hajdine Veli Rexhaj kishte pritur me gëzim lindjen e djalit të shtrenjtë Qemal Hadër Rexhaj në 25 mars  1941,por gëzimi familjar

Përshëndetje publike Zonjës Elida Buçpapaj

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri       E Nderuar Zonja Elida, Në Portalin“Voal” të datës 24 qershor 2018, lexova me shumë kërshëri analizën tuaj me titull “Kampet e refugjatëve në Shqipëri deal i një kryeministri të

KURR MA AFER ME EUROPEN DHE SHBA – 28 QERSHOR 2018

Nga Fritz Radovani   25 PRILL 1993: PAPA GJON PALI II, PERBALLË GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT NË TIRANË, LA POROSI:   ■PAPA GJON PALI II mbasi vizitoi Shqipninë e Gjergj Kastriotit… Takohën Dy Burra! Njeni me shpatë të

Harkëtari i Skënderbeut

Tregim nga Viron Kona       Gjatë rrethimit të parë të Krujës1), një harkëtar krutan, i propozoi Skënderbeut që të futej fshehurazi gjatë natës në kampin armik, t`i vinte zjarrin disa çadrave të pashallarëve dhe të