Monthly Archives: April 2018

PA BASHKIM RRETH SKENDËRBEUT NUK KA GJALLËRIM TË KOMBIT SHQIPTAR

 Në Kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skendërbe Nga Frank Shkreli   Ky vit është shpallur viti i Gjergj Kastriotit — Skendërbe për të shënuar 550-vjetorin e vdekjes Heroit Kombëtar të Shqiptarëve. Në fillim të këtij

Thuajani këngës, çuna!

Nga Përparim Hysi   Qe kështu, si dalë pa dalë prilli, kur mëngjesi më gjeti në këtë fshat ku shkela për herë të parë. Ky fshat është pak larg qytetit dhe,si për të shkurtuar rrugën, natën e

RIVRASJA E SALI ÇEKAJ, HAMËZ E ADEM JASHARIT

Nga Idriz Zeqiraj Mars-prilli janë datimet përkujtimore për heronjtë markantë të lirisë: Sali Çekaj, Agim Ramadani, Hamëz dhe Adem Jashari. Në homazhet, nderimet në vend-vrasjet e tyre, si dhe në akademitë përkujtimore, u shfaqen dy anët e medaljes:    

INSTITUTI PEDAGOGJIK SHKODER ME 29 PRILL 1967, ORA 17.00…

Nga Fritz Radovani   AI FITOI ! Ditë e paharrueshme në historinë e qytetit të Rozafës së thinjun. Ashtu ndodhi, si kishte parashikue At Mëshkalla. Atë ditë u organizue një mbledhje e Frontit të Lagjës “Tre Heronjë”,

Kryetari i LSHB-së, Kastriot Berishaj ndërton shtëpi për një familje në nevojë

Kryetari i i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe autori i librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, z. Kastriot Berishaj, ditën e sotme ka ndërmarrë një nismë humanitare, ku ka vendosur t’i ndërtojë shtëpinë një veprimtari për

SHQIPTARËT E AMERIKËS DHURUAN 100 MIJË DOLLARË PËR VETËM 24 ORË

Nga Niko Papa, Rinia Shqiptare   Ndonëse mes shqiptarëve të Amerikës nuk mungojnë grindjet dhe sherret, por kur bëhet fjalë për të ndihmuar shqiptarët në nevojë, Ne, si me magji bashkohemi si një trup i vetëm dhe

Nënë Tereza

Esse nga Luan Çipi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza, lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe ndëroi jetë më 5 shtator 1997 në Kalkuta, Indi. Ajo ishte humaniste e njohur

Pastroni menjëherë rrëmujën!

Nga Aurel Dasareti * Shqipëria është bërë një vend i sëmurë, i sunduar nga krijesat e çmendura! Megjithatë, le ta dinë tradhtarët dhe armiqtë e jashtëm se vdekja e Shqipërisë shtyhet për një periudhë të pacaktuar, pas vdekjes

NJË MIKESHË E VJETËR E SHQIPTARËVE NË SHTËPINË E BARDHË

Nga Frank Shkreli   Këshilltari i ri i dhe i treti mbrenda një viti i Presidentit Trump për Sigurimin Kombëtar, Xhon Bolton emëroi të hënën Mira Ricardel si zëvëndëse të tij.  Në një njoftim për median, Z.

25 PRILL 1993 – 2018 PAPA GJON PALI II TEK GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU

“Historia endè nuk e ka njohtë até që ka ngja në Shqipni…” Nga Fritz Radovani   25 Prill 1993, kur Papa Gjon Pali II, po hynte fitimtar në Katedralen e rindertueme të Shkodres, ditë në të cilen