Monthly Archives: February 2018

SHOQATA “SALI ÇEKAJ” FESTOI 10-VJETORIN E SAJ

Nga IDRIZ ZEQIRAJ      Zakonisht, qëllimi parësor i krijimit të një Shoqate në Mërgatë, është ruajtja e identitetit kombëtar; i kulturës dhe traditave shqiptare; ruajtja e gjuhës shqipe; përfaqësimi shqiptar me fëmijtë dhe rininë, në organizimet e ndryshme,

VUAJTJET PËRCJELLIN PËRVOJË

Esse: “Ne ishim pesë shokë”. libri me autor Bashkim Saliasi Nga Kadri Tarelli   Të them se i kam zili njerëzit, që kanë kujtesë të fortë, që mbajnë shënime apo ditar, nuk më shkon kjo fjalë. E

Pandeli Majko, ministri i Diasporës së Shqipërisë u takua shqiptarët e Dyseldorfit-Gjermani

Nga Asllan Dibrani   Në  qytetin e Dyseldorfit  në Landin e Nordheim Westwalenit në Gjermani, me datën 25.02.2018,u prit Ministri  i Diasporës nga Shqiperia zoti Pandeli Majko. -Ministri i Diasporës nga  Shqiperia pati një agjendë të ngjeshur

ASPIRATAT KOMETARE

Nga Mustafa Ismaili   Edhe pse sapo kemi hyrë në shekullin e dytë të Pavarsisë së Shqiprisë  dhe dilema e jonë kombëtare është pothuajse e njejtë. E kemi nji çështje kombëtare që akoma është e njejtë dhe 

K O N DU K T O R I

Nga  SOTIR ATHANASI Tregim i jetuar Treni i nisur për në Milano u ndal në Gjenevë. Ne hipëm me nxitim dhe pa sistemuar ende valixhet pas ndenjëseve në hapësirat enkas për to, konduktori nga korridori i gjatë

Lavrovi mbron krimin rusocarist

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Para ca ditësh, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov, ishte për vizitë në Beograd. Gjatë asaj vizite ai shprehu shqetësimin e Moskës lidhur me planet për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”

MARS 1945: TRIMAT E KASTRIOTIT

Nga Fritz Radovani   1948 – 2018 Asht 70 VJETORI I PUSHKATIMIT … USHTARËVE TRIMA E BESNIKË TË GJERGJ KASTRIOTIT NË TROJET E TIJ… Me daten 8 Janar 1948, në gjyqin e mbyllun që po zhvillohej në

Parlamenti izolues

Nga Musa Sabedini   Kosova nuk ka nevojë për ndarje e as për paragjykime e sulme të ulëta. Të gjithë e duan Kosovën njëjtë, ama këto ditët e fundit do të jenë më të rëndat dhe më vendimtaret

Miqësia jonë do të jetojë si guri që kam sjellë nga Rugova

Nga Keze Kozeta Zylo   Gjyshi im dikur thoshte se: “miqësia është si një lule, sa më shumë e ujit dhe kujdesesh për të, aq më e bukur do të jetë”  V.Nikçi   E mirëpritëm ftesën për

“Fjalori i fotografisë” i Qerim Vrionit, fjalori që na shpërfaq të themeltë historinë e fotografisë

Nga Albert Vataj   Ne të gjithë, sa vjen dhe e gjejmë veten të lidhur përmes disa fijesh të padukshme të një robërie moderne, asaj të fotografisë. Mundësia që ofron sot teknologjia ka shkurorëzuar zotërimet e fokusit