Monthly Archives: January 2018

Bëj gajret, ore burrë i dheut

Nga Prof. Dr. Eshref  Ymeri Jeta është shkollë Mosmirënjohja është dobësi e karakterit (Gëte) Para pak ditësh, nga një shoku im i vjetër nga Tirana, me të cilin jam njohur para shumë vitesh, mora një letër, në

MELBOURNE ME ROGER FEDERER… MA I BUKUR SE KURR !

Nga Fritz Radovani   28 JANAR 2018: Edhe pse temperatura në qytetin Melbourne ishte mbi 38 gradë celcius, rrugët e bukura ishin të mbushuna me tifozat e tenisit… Zhvillohej një finale e pritshme, per të cilen Australia

KUSH ËSHTË DIASPORA SHQIPTARE E VËRTETË

Me rastin e vizitës që do të bëjë Ministri Majko tek ne Nga Thanas L. Gjika   Qeveria Rama i shtoi kabinetit të vet të fryrë ministrinë e njëzetë, Ministrinë e Diasporës me Ministër z. Pandeli Majko.

VIZITA E PARË E RUGOVËS NË TIRANË

Përgatiti Idriz Zeqiraj   Studentëve absolventë, Ibrahim Rugovës dhe Rexhep Ismailit, Instituti i Historisë dhe i Gjuhësisë si dhe gazeta “Studenti”, u bëri ftesë për vizitë një-javore në Shqipëri, më 1971. Profesor Androkli Kostallari, më ftoi në Institut,

A kanë çakejtë grekë ligj lufte me Italinë?

Çfarë duan varret e pushtuesve grekë në Shqipëri? Nga Kolec Traboini   Një takim tre ditor i mbyllur u zhvillua në Korçë në mes të dy ministrave të jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë. Duke e marrë me

FORUMI EKONOMIK BOTËROR NË DAVOS TË ZVICRËS

Nga Frank Shkreli Takimi vjetor më i njohur në botë i udhëheqsve politikë, ekonomikë dhe të biznesit — “Forumi Ekonomik Botëror, 2018 në Davos” të Zvicrës — zhvillon punimet më 23 deri më 26 Janar.  Ashtu si

Gjoba

Tregim nga Viron Kona                                                              “I kam zgjedhur miqtë e mi,                                                               n`vështirësi, brenga,gëzime,                                                               s`ka, or s`ka, them, si ata,                                                               bashkë ndajmë edhe thërrime”.                                                                                            Autori -Po ia afroheshim Gosës së Kavajës, kur befas një

Flakëkashtizmi i protestave tek ne

Nga Andon Dede, Nju York   E ç’nuk është thënë e po thuhet për protestën e pritëshme të 27 janarit: se do të bëhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipëria do të çlirohet më

Për kujtim të tim vëllai

Në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta Nga Reshat Kripa Ka lindur më 4 shtator 1930 në Vlorë. Ishte djali i parë pas katër vajzave, Lirisë, Qamilesë, Dritës dhe Fatushes. Kështu që lindja e tij ishte

Mark Gjonaj dhe Flamuri Kombëtar Shqiptar në betimin e tij si Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut

Nga Keze Kozeta Zylo   Nuk është hera e parë që Mark Gjonaj mbledh shqiptarët e Diasporës bashkë në auditoret amerikane, por ato që do të mbahen mend dhe lenë gjurmën e ndritur në historinë tonë kombëtare