Monthly Archives: December 2017

AGJENSIA INTESVTIGATIVE ‘STOP KRIMI”: 4 VJET NE NDIHME TE SHTETIT

NGA ARBEN LAGRETA* Drejtorit Ekzekutiv i Agjensisw Invetigative “Stop Krimi”, Fatmir Sena, ndwrmjet tw tjerash u shpreh: “ Agjencija Invistigative Stop krumi” është e llojit informues dhe sensibilizues për të prandaluar cdo gjë të paligjshme. Ajo shtrihet

KOSOVËS PO I GODITËN VAJZAT DHE DJEMTË

Nga IDRIZ ZEQIRAJ Jemi dëshmitarë të një h të madh, madje, deri në tradhti kombëtare. “Bisedimet me Serbinë do të jenë vetëm teknike dhe kurrë politike”, – çirreshin kryeministri Hashim Thaçi dhe lëvriçka Editë Tahiri. Kjo e dyta,

RRETH GABIMEVE GJUHESORE NE ”FJALORIN E MADH FRAZEOLOGJIK ITALISHT-SHQIP”

 Pasojë e punës pa përgjegjësi të   Naim Ballës, njërit  prej  autorëve, dhe Viola Grillos, (diplomuar për rusisht në UT), me grupin e korrektoreve letrare   Nga Skifter Këlliçi     Së pari,  siç dëshmohet dhe në foton

FORCAT PARTIZANE SI ATO BALLISTE BËNË KRIME NË POPULL

(Portret biografi për Gëzim e Linda Meçe) Nga Thanas L. Gjika             Me çiftin Gëzim dhe Lindita Meçe u njohëm gjatë mbrëmjes festive që u organizua për Ditën e Flamurit sivjet në “Best Western Royal Plazza

VEPRIM I PABESË: SHQIPËRIA DHE VOTA NË ASAMBLENË E KOMBEVE TË BASHKUARA

Nga Frank Shkreli   Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara votoi këtë javë me 128 vota pro, 9 kundër dhe 35 abstenime për një rezolutë që kundërshton njohjen e Shteteve të Bashkuara, të Jeruzalemit,

Libri “Fshati i Vrarë”, një vepër me vlera historike i autorëve Qemajl Krasniqi dhe Agron Limani

Doli në shtyp libri “Fshati i Vrarë” me bashkë-autorë Qemajl Krasniqi dhe Agron Limani. Libri u përurua me 11 dhjetor 2017 në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë. Libri me vlera historike sjell dëshmi dhe dokumenta për masakrën serbe në

NE GREQI, KUR NE ISHIM PESË SHOKË

Nga Nuri Dragoj   Bashkim Saliasi, në librin e vet “Ne ishim pesë shokë”, përshkruan vuajtjet e emigrantëve shqiptarë, duke udhëtuar për në Greqi, me qëllim që të garantonin bukën e gojës së fëmijëve të tyre. Shteti

“STILLE NACHT” TEK URA VAJGURORE – BERAT …

Nga Fritz Radovani 1952 SHQIPNIA – NJË COPË TOKË E RRETHUEME N’ TELA ME FERRA! Oborre burgjesh e hetuesishë gjithkah të rrethuem në tela me ferra… Mbi muret e nalta të veshun me tela me ferra shihej

PËR VORREZAT / MEMORIALET E USHTARËVE GREKË NË TOKËN SHQIPTARE

(Shënim i një pasardhësi të shqiptarëve të vrarë prej andartëve grekë) Nga Thanë G. Gjoka Kërkesat e vijueshme të qeverive greke pas vitit 1992 për krijim vorrezash në tokën shqiptare për ushtarët grekë që ranë gjatë Luftës

Janari – Muaji i Isa Boletinit!

Nga Mimoza Dajçi New York Dhjetor 2017 Edhe pak ditë në kalendar hyn muaji janar 2018. Mendja më shkoi ta njoh si Muaji i Isa Boletinit. Pikërisht më 15 Janar të vitit 1864 erdhi në jetë Heroi i Kombit tonë Isa Boletini,