Monthly Archives: November 2017

“Mësueskat”

Tre skica nga Bashkim Saliasi   “Mësueskat” Thanë se ishin mësuese. Hipën në autobus sa kalova shkollën e vjetër në Kamëz, porsa u ulën në fund të autobusit gjithë potere ia nisën nga thashethemet. Flisnin fort dhe

28 NËNTORI – DITA E FLAMURIT

Nga Prof. Dr. Muhamet SHATRI   Fjala e rastit në shënimin e Ditës së  Flamurit  dhe  105 vjetorit të Pavarësisë se Shqipër­isë, mbajtur më 26 nëntor 2017, në Qendrën Kulturore të Republikës së Kosovës në  Malmë të

28 –NËNTORI, DITA E FLAMURIT SI VLERË E VEÇANTË E KOMBIT TONË FESTOHET EDHE NË GJENEVË

Nga Arif Ejupi Komuniteti Shqiptar i Gjenevës prioritet ndër vite ka organizimin sa më të mirë të përvjetorëve të Pavarësisë Kombëtare,dhe Ditës së Flamurit gjithëshqiptar Në mënyrë që çdo gjë të rrjedh sipas parashikimeve me kohë filluan

Shoqata Atdhetare “Dibra” festoi me madhështi 105 Vjetorin e Pavarësisë në teatrin “Saint George” në Staten Island

Flamuri Kombëtar që ngjiti artistët shqiptarë në “Shtëpinë e Ëndrrave” në skenën e teatrit të famshëm Saint George në Staten Island Nga Keze Kozeta Zylo Shoqata atdhetare “Dibra” organizoi me plot sukses një mbrëmje gala në nderim

Gëzuar 28 Nëntorin, Ditën e Pavarësisë Kombëtare!

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj        Unë jam Rainhard Haxhiraj. Sot mbusha 5 vjeç. Jam nga qyteti i Pavarësisë, nga Vlora e bukur. Në të gjithë Shqipërinë vetëm qyteti im, laget nga dy dete, që janë: Adriatiku

28 NËNTORI 2017

Nga Luan Çipi   Këtë vit, njëzetetetë nëntori, Dita m’e madhe e Shqiptarëve, Erdhi e mbarë, gëzim na solli, Kujtime e mall prej të parëve:   Në krye, vlonjat Ismaili, Nga Malësia, Luigj Shkodrani Nga Dardanët, Is

Kronikë e një dite të shënuar

Ne kuadër të 26 vjetorit Nga Reshat Kripa           Nëntor 1991.Po afronte dita e shenjtë e flamurit. Kjo ditë nuk ishte si ditët e tjera. Kudo në zemrat e njerëzve sundonte një shqetësim i madh. Kudo

105 Vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë u festua me madhështi nga diaspora shqiptaro amerikane nën drejtimin e Ansambleistit Mark Gjonaj

Nga Keze Kozeta Zylo “Together, we can do great things”…  Mother Teresa Dita e Flamurit, 28 Nentori do te njihet zyrtarisht si dita e Pavarësisë Shqiptare në New York Dita e Pavarësisë së Kombit shqiptar gjithmonë mbledh

PO MOS T’ ISHTE NJI’ KY BURRË, KURR N’ SHQIPNI S’ U NGRIT FLAMUR !

Nga Fritz Radovani   105 VJETORI I NGRITJES SË FLAMURIT NË VLONË… ■ATDHETARI LUIGJ GURAKUQI TREGON: “Kam pas nderin me qenë afritë prej Plakut të nderuem Jeronim de Rada . Tue u gjetë përpara t’amblit kangtar të

VEPER MADHORE E GJUHES SHQIPE

Shënime rreth “Fjalorit Frazeologjik Rusisht-Shqip” të Prof. Dr. Eshref Ymerit Nga Skifter Këlliçi   Nga fillimi i vitit 1955,  gjatë mësimit të gjuhës ruse në vitin e 4-tv të gjimnazit, mësuesja, na shpjegoi  disa fjalë të urta