Monthly Archives: October 2017

URIME NTELEKTUALIT TË TALENTUAR XHEVAIR LLESHI ”MJESHTRI MADH” NË 70 VJETORIN E DITËLINDJES

Nga Qatip Mara Këtu larg oqeanit,ku jam pacient i përhershëm i spitalit të trasplantit Nju Jork,më erdhi ftesa e intelektualit të talentuar,”Mjeshtri Madh” Xhevair Lleshi,i cili shkruante: “- I nderuar mik ..,( se ku i dihet je

FESTIVALI FOLKLORIK MBARË KOMBËTAR NË NJU JORK SHËNON FILLIMIN E VITIT KUSHTUAR GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Edhe këtë vit, ashtu si çdo vit gjatë 27 viteve të kaluara, të djelën do të zhvillohet në Bronks të Nju Jorkut Festivali Folklorik Mbarëkombëtar, që organizohet çdo vit nga Kisha Katolike Shqiptare,

PERSONALITETE SI BUJAR LESKAJ EMANCIPOJNË DHE ZHVILLOJNË SHOQËRINË

Model i thjeshtësisë qytetare, intelektualit, pedagogut, politikanit dhe mbi të gjitha shërbestar i Shqipërisë.   Aty ku s’ka rrugë hapeni vetë.                                              Hanibali Nga Enver Memishaj Më 3 korrik të vitit që shkoi Prof. Bardhosh Gaçe dhe

Shakaja serioze e një ambasadori

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Para do kohësh, në njërën nga faqet e internetit, qe botuar njoftimi i mëposhtëm: “Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në Bashkimin Evropian, Vladimir Çizhov (1953), ka deklaruar se vendi i tij mund

DY PLEQ TË NDERUAR

Nga Luan Çipi   Dëshirë pata për të shkruar, Për të folur e treguar Dy reshta, pleqve të shquar. I sodis, mallin pa shuar: Barba Nakua dhe Sotira, Prind të familjes Gjyzari, S’harrohen çastet e mira, Vlora,

30 vite marrdhenie diplomatike mes Shqipërisë dhe Kanadasë

Ditën e shtunë më 28 tetor 2017, nën kujdesin e ambasadës shqiptare në kryeqytetin e Kanadasë, Otava, u përkujtua 30 vjetori i vendosjes së mardhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Kanadassë me një koncert të « Trio Fammus » i

VEPRIMTARI SPIUNAZHI E OFICERIT FRANCEZ, NË LUFTËN E BOSNJËS DHE TË KOSOVËS

Përgatiti Xhafer Leci “Pjerr – Henri Bunel, një ish oficer i shërbimit sekret francez, akuzohet nga një gjykatë ushtarake për tradhti. Bunel akuzohet që t`i këtë dhënë Sherbimit sekret jugosllav, një vit para fillimit të bombardimeve mbi

ZILI DO TA KISHA DHE NJË MURG

Nga Kadri Tarelli Libri dhe Ilirian Zhiti janë me fat, pasi kuvendi për përurimin e librit, po mblidhet sot në Durrës, më, 19, të vjeshtës së dytë, në ditën e lumturimit të Nënë Terezës, Shenjtores shqiptare. Fjala

Bandat e humbësve të përjetshëm

Nga Aurel Dasareti   Mallkim i rëndë, poshtërim gjithëkombëtar dhe turp që shqiptarët të gjunjëzohen para mafiozëve shqipfolës dhe pushtuesve të huaj. Me poshtërimin kombëtar, shpërbërjen e shtetit dhe mjerimin shoqëror, duhet të ketë shumë forma të

FAQJA E BARDHË E HISTORISË

Kolec Traboini, Miti i Hotit, Tiranë 2017 Nga ANTON GOJÇAJ   Kolec Traboini shpërtheu si krijues pas rënies së sistemit monist. Është autor i rreth 30 veprave letrare. Spikat në lirikë dhe publicistikë. Një apostull i fjalës