Monthly Archives: February 2017

Interviste me Kryetaren e Shoqates “Marigona” Znj.Sabije Veseli

Intervistë me Kryetaren e Shoqatës “Marigona” Znj. Sabije Veseli Nga Mimoza Dajçi New Jersey, Shkurt 2017 Sabije Veseli ka lindur në fshatin Livadhi të Strugës. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes dhe katër vitet e tjera i përfundoi në

Unë jam nga ZHARRËZA!

    “O shtëpi! Moj shtëpi!      Të kem një varr si ti”              Popullore    (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi   Unë jam nga  ZHARRËZA!         “O shtëpi! Moj  shtëpi!           Të kem një varr si

SIGURIA E GAZETARËVE NË AGJENDËN E OKB-ës

Nga Frank Shkreli     Përfaqsuesit më të lartë të dy organizatave më të njohura botërore për mbrojtjen e të drejtave dhe të punës së gazetarëve, Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Organizatës “Korrespondentët pa Kufij”, Christophe Deloire dhe

Filarmonia e Vjenës në Carnegie Hall

Nga Mimoza Dajçi   Pas shfaqes spektakolare që Filarmonia e Vjenës dha në Kryeqytetin Shqiptar edhe artëdashësit New York-ez patën kënaqësinë të shijonin këto ditë tingujt e Straussit, Mozartit dhe Beethovenit në Carnegie Hall Manhattan. Qindra të rinj e të

Të luftojmë në shërbim të jetës

Nga Aurel Dasareti*   Kërcënimet dramatike ndaj mbijetesës së individit apo të kombit shqiptar na obligojnë të luftojmë në shërbim të jetës. Duhet të hapim rrugën për të shembur çdo dogmatizëm, çdo provincializëm dhe rivalitet të sëmurë

PËR PROFESOR ISUF LUZAJN, KA VEND TË FLASËSH ÇDO DITË

NË 104 VJETORIN E LINDJES TE PROFESORIT TE MADH Nga Luan Çipi   Për çdo vlonjat dhe shqiptar që ka lexuar sadopak veprat e poetit, shkrimtarit, filozofit të shquar Isuf Luzaj dhe ka dëgjuar për veprimtarinë e

Kryeministrin Rama pse e paska lëshuar zemra?!

Nga Prof. dr. Eshref Ymeri   Përmes faqeve të internetit, u njoha me një deklaratë të Kryeministrit Rama në një intervistë për gazetën angleze “The Telegraph”. Në këtë gazetë thuhej: “Ballkani është në rrezikun e rrëshqitjes nën

Fëmijët janë si zogjtë

Tregim nga Viron Kona   Atëherë, im bir rreth 6 vjeç, nuk ishte mirë me oreks. Po dobësohej, ndihej i pafuqishëm dhe po na vinte në merak të madh. E kishim çuar për vizita te disa mjekë

100- VJETORI I LINDJES SË PRESIDENTIT XHON F. KENEDI

“Mos pyet se çka mund të bëjë vendi yt për ty, por pyet se çfarë mund të bëjshë ti për vendin tëndë” Nga Frank Shkreli   Ky vit shënon 100-vjetorin e lindjes të Presidentit të 35-të të

Presidenti Ruben Diaz Jr. shpalos axhendën 2017

Nga Mimoza Dajçi New York, 2017 Presidenti i Bashkisë më të madhe në New York dhe Albani – Bronx Borough President Ruben Diaz Jr, zhvilloi një Takim të hapur jo më larg se dje në një nga ambjentet e shkollës së mesme JFK