Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Sport

88 VJET RRETH PLANETIT TEFUTBOLLIT, (1930-2014) – 3

BOTERORET E FUTBOLLI, NANDO MARTELINI, ANTON MAZREKU DHE UNE   Nga Skifter Këllici Italia bën “bis”në Botërorin e Tretë, (1938) Në titujt e dy pjesëve  të  para të rrëfimit tonë për botërorët e futbollit, krahas Martelinit, komentatorit

Botërorët e futbollit, Nando Martelini, Anton Mazreku dhe unë

Nga Skifter Këlliçi   Duke filluar nga ky numër, do të botojmë ciklin “88 vjet rreth planetit të futbollit”, kushtuar historisë së botërorëve të këtij sporti më të dashur  në botë, (1930-2018), përgatitur nga shkrimtari, komentatori dhe

AKADEMIA JUNIOR VLORË, PAS TITULLIT KAMPIONË TË BALLKANIT, FITOJNË VENDIN E TRETË NË ITALI

Nga Andi Begaj    Nga data 30 mars deri në 2 prill 2018 në Firence të Italisë u zhvillua kampionati futbollit për moshat U-9 dhe U-11. Ky kampionat njihet nga UEFA dhe Federata italiane. Vogëlueshit e Vlorës

MELBOURNE ME ROGER FEDERER… MA I BUKUR SE KURR !

Nga Fritz Radovani   28 JANAR 2018: Edhe pse temperatura në qytetin Melbourne ishte mbi 38 gradë celcius, rrugët e bukura ishin të mbushuna me tifozat e tenisit… Zhvillohej një finale e pritshme, per të cilen Australia

“TIRANA” E GJUNJEZUAR NGA DIKTATURA KOMUNISTE

Dëshmi dhe përfundime rreth   përjashtimit të kësaj skuadre  nga kampionati i    futbollit, 50 vjet më parë Nga Skifter Këlliçi, komentator sportive i RTVSH-së (1959-99) Edhe tani më kujtohet mirëfilli ajo e martë e datës 27 qershor të

JETMIR KRASNIQI ZYRTARIZON KALIMIM E TIJ NË FC CHIASSO

Nga Arif Ejupi Fotot Pascal Muller   Jetmir Krasniqi mbrojtës i dikurshëm i FC Laussane-Sport dhe i FC  Le Mont LS, prej sot do të jetë pjesë e skuadrës tiçineze FC Chiasso, anëtare e Ghallenge League të

Armando Sadiku me një skuadër të re

Nga Arif  Ejupi   FC Lugano anëtare e Raiffisen Super League të Zvicrës, dhe pjesëmarrëse në një nga Ligat e Evropës,do të mbetet pa sulmuesin e saj të  njohur Armando Sadiku. Këtë lajm e ka konfirmuar faqja