Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Sport

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 14

VAZHDON TREGIMI I MARTELINIT Nga Skifter Këlliçi Gjermanoperendimorët –tri herë kampionë të botës,(1990) Më 4 korrik të vitit 1990 në Tiranë ndodhi një nga ngjarjet më të befasishme dhe më tronditëse në historinë e Shqipërisë së periudhës

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 13

TREGON MARTELINI Nga Skifter Këlliçi Përsëri “tangoja argjentinase” me Maradonën dirigjent, (1986) Botërori i 13-të duhej të zhvillohej në Kolumbi. Por ajo u tërhoq për “halle familiare”, me fjalë të tjera se vendi ishte i rrënuar ekonomikisht

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 12

Nga Skifter Këlliçi Buzëqesh Italia, kampione e botës, buzëqesh dhe Martelini, (Spanjë 1982)   Kjo ndodh pas 44 vjetësh, pra që nga ajo ditë vere e vitit 1938, kur Italia ngadhënjente për të dytën dhe të fundit

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 11

Tregim inga Nando Martelini dhe unë Nga Skifter Këlliçi   Ngadhnjmi i tangos argjentinase, (1978) Kur në qershor stadiumet e Evropës boshatisen, në Argjentinë nis dimri, por një dimër i brishtë, që të sjell ndërmend javët më

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 10

TREGOJNE NANDO MARTELINI, ANTON MAZREKU DHE UNE Nga Skifter Këlliçi Gjermania Perendimore, kampione pas 20 vjetësh, (1974) Në maj të vitit 1970,disa javë para se në Meksikë të fillonte botërori i nëntë i futbollit , pata pyetur

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 9

TREGOJNE NANDO MARTELINI, ANTON MAZREKU DHE UNE Nga Skifter Këllici, Boston, SHBA Brazili, përgjthënjë zotërues i Kupës së Botës,(1970)   Eshtë hera e fundit në këtë cikël që do të përmend në titull emrin e Anton Mazrekut,

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 8

TREGOJNE NANDO MARTELINI, ANTON MAZREKU DHE UNE Nga Skifter Këlliçi   Kupa e Botës mbetet në atdheun e futbollit, (1966)   #’ishte Anglia deri më 1966 në arenën e futbollit? Vetëm atdheu ku kishte lindur kjo lojë

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 7

TREGOJNE NANDO MARTELINI, ANTON MAZREKU DHE UNE Nga Skifter Këllici, Boston, (SHBA)  Përësri Brazili,por…(1962)  Duke fluturuar në prill të vitit 1961 me anije kozmike rreth botës, rusi 37-vjecar,Juri Gagarin,realizonte ëndrrën e njeriut për t’u endur nëpër hapësirat

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 6

TREGOJNE NANDO MARTELINI, ANTON MAZREKU DHE UNE Nga Skifter Këlliçi   Më së fundi…ngadhnjimi brazilian, (Suedi,1958)   Trishtimi i Martelinit   Në prag të këtij botërori që zhvillohej në Suedi, thuajse në tërë rruzullin tokësor jehonin tingujt

88 VJET RRETH PLANETIT TE BOTEROREVE TE FUTBOLLIT – 4

TREGOJNE NANDO MARTELINI,  ANTON MAZREKU DHE UNE      Nga Skifter Këlliçi   Uruguajanët ,përsëri kampionë, kurse Martelini…radiokronist                                         sportiv, (Brazil,1950) Vazhdon rrëfimi i Martelinit, komentatorit të madh të Televizionit Italian, RAI,  për botërorët e futbollit…Për