Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Reportazh

ERDHI E SHKOI EDHE 140-VJETORI I LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT

Nga Frank Shkreli   Në pritje të 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 Qershor 2018), muajin që kaloi botova një shkrim modest me titull, “Na ishte një herë Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, ku e kisha filluar

KURORËZIMI I PUNËS NJËVJEÇARE

Të mësosh gjuhën shqipe është njësoj si të duash atdheun nga kemi ardhur. Sa më shumë vite kalojnë aq më shumë vlera do të marë kjo dashuri Nga Vlashi Fili             Dhe erdhi qershori. Është muaj i

Shoqata Kulturore e shqiptarëve të Montrealit rinon kryesinë e saj

Nga Ajet Nuro, Montreal, Kanada Pata kënaqësinë të jem i ftuar në mbledhjen e përgjithëshme të Shoqatës Kulturore-Shqiptare në Montreal që u zhvillua ditën e dielë më 10 qershor 2018. Ishte hera e parë që nga krijimi

Manhattani u vesh kuq e zi nga shqiptarët e Diasporës amerikane

Nga Keze Kozeta Zylo Sot në Manhattan shqiptarët e Diasporës amerikane parakaluan me krenari në kryeqendrën e botës, Manhattan në rrugën Amerika. Duket sikur po bëhet një ritual vjetor, një ritual shqiptar që ndez Manhattanin me gradaçielat

Shoqata e mirënjohur “Ana e Malit” mbajti Kuvendin vjetor

Nga Keze Kozeta Zylo Shoqata e mirënjohur “Ana e Malit” nën drejtimin e kryetares znj.Emmie Salaj organizoi në Auditoriumin e Intermediate School 2 në Staten Island Kuvendin vjetor. Këtë vit Bordi drejtues i “Anës së Malit” e

Takim në Konsullatën Shqiptare në New York

Nga Moza Boletini Qershor 2018, New York Konsullja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Zj. Najada Alliu, priti në një takim zyrtar një përfaqësi të organizatës së gruas shqiptare – amerikane “Hope & Peace” në

Festivali i pestë i Shkollave Shqipe një pasuri për Diasporën

Nga Keze Kozeta Zylo   Një traditë e mrekullueshme është krijuar tashmë ndër shqiptarët e Amerikës e pikërisht me Shkollat Shqipe të krijuara në shërbim të nxënësve për t’ju mësuar Gjuhën tonë hyjnore, Gjuhën Shqipe. Pesë vjet

MRDOVIC: ‘ MALI I ZI E KA NJOHUR KOSOVEN DHE DISTANCOHEMI NGA DEKLARATAT E PRIFTIT SERB AMFILLOHI”

Nga Arben Lagreta -Ambasadori I Malit të Zi në Tiranë, Dusan Mrdovic vizitoi së fundi Shoqatën e Pakicës Kombëtare të malit të Zi në Shkodër “ALBA-MONTENEGRO” i shoqëruar nga 2 drejtues të Ministrisë së Jashtme nga Podgorica;

Kosova – Vend i panjohur

GJERMANIA Nga Xhafer Leci   Në Stuttgart u  mbajtë një Konferencë me temën: Kosova – vend i panjohur (Kosovo – terra incognita) 10 vjet Pavarësi – vështrime dhe pikëpamje (10 Jahre Unabhängigkeit – Einblicke und Ausblicke) Nga

Në Gjenevë përkujtohet Agim Ramadani, i agimeve tona në liri!

Nga Arif Ejupi Shoqata atdhetare në mërgim“Zhegra”me seli në Gjenevë të Zvicrës,çdo vit përkujton birin e saj Agim Ramadani,dhe të114-të bashkëluftëtarët e tij,të rënë të cilët me heroizmin e tyre të paparë Kosharen,dikur mur me gjemba,që ndau