Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Reportazh

NË VIZITË TEK AUTORITETI PËR INFORMIM MBI DOKUMENTET E ISH-SIGURIMIT TË SHTETIT 1944-1991

Nga Frank Shkreli Gjatë vizitës që bëra në Shqipëri në fillim të shttaorit me qëllim promovimin e tre vëllimeve të librit, “Demokracia Nuk Pret”, kisha vendosur që të mos largohesha nga Tirana pa vizituar Autoritetin për Informim

Dita e parë e Shkollës Shqipe “Alba Life”, New York filloi me plot sukses për vitin akademik 2018 të -2019 të

Nga Keze Kozeta Zylo   Në këtë ceremoni nderoi me pjesëmarrjen e saj Konsullja e Shqipërisë në New York znj.Najada Sojli E shtuna e shtatorit në Staten Island ishte një ditë plot diell dhe cicërima zogjsh në

Në Vlorë, mes katër njerëzve të penës

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Pak kohë më parë, prej datës 07 deri më 22 qershor, bashkë me shoqen e jetës, Havanë, i kaluam pushimet në Vlorë, në Plazhin e Ri, në Ujët e Ftohtë. Pushuam

Kupa e vitit 2018, kupa Gjergj Kastrioti – Skënderbeu shkoi në Ottawa

Në Montreal u organizua kupa e futbollit, kupa e Gjergj Kastriotit Skënderbeut Aktivitetin e nderoi me pjesmarrjen e vetë edhe ambasadori i Shqipërisë në Ottawa, shkëlqesia e tij z. Ermal Muça.   Nga Ajet Nuro Për ata

Vajzat e Botës, marrin gjak në vetull

Për Botën dhe gazetarët e Botës Sot Nga Sinan Kastrati Nuk ka se si të thuhet ndryshe pos: Bota dhe gazetarët e Botës Sot janë më të mirët e Botës. Pasi bisedova në telefon me Petritin që

Pritje në Selinë e Konsullatës së Kosovës

Nga Dia Saraçi Korrik 2018, Manhattan   Pak ditë më parë në Selinë e Kosnullatës së Kosovës në New York, Ambasadorja Teuta Sahatqija dhe Deputeti i Parlamentit të Kosovës Ismet Beqiri mikpritën në një takim pune organizatën

KRYEPRIFTI SERB MSYNË TOKAT SHQIPTARE NË SHAS TË ULQINIT

Nga Frank Shkreli   Mediet vendore të Ulqinit njoftojnë se të djelën udhëheqsi i Kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Amfilohije — i cili është i lidhur shumë ngushtë me Kishën Ortodokse Serbe me qëndër në

ARANUTËT E IRAKUT: HISTORI E MBULUAR ME LEGJENDA

Nga Prof. Muhamed Mufaku Gega               Iraku është prej vendeve të ralla në Lindjen e mesme që s’kam vizituar për shkak të gjendjes jo të qëndrueshme politike prej 1968. Kështu, isha i detyruar të shkruaja për

FORMOHET SEKSIONI SHQIPTAR I UNIONIT TE GAZETAREVE FRANKOFONE – UPF

-Arben Lagreta  zgjidhet  kryetar i Seksionit Shqiptar te UPF   Eshtë zhvilluar në Universitetin Europian të Tiranës mbledhja e formimit të seksionit shqiptar të Unionit Ndërkombëtar të Gazetarëve Frankofonë, UPF, me qendër në Paris.Ishin të pranishëm ndërmjet

Shkolla Shqipe “Alba Life” New York perfundoi plot sukses vitin shkollor akademik 2017 – 2018

Bukë, krypë, zemër dhe Abetare Nga Keze Kozeta Zylo   Shkolla Shqipe “Alba Life” që operon në disa lagje të Nju Jorkut mblodhi në mjediset e shkollës publike amerikane nxënës, mësues, prindër dhe gjyshër për të festuar