Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Portert

1922●AT GJERGJ FISHTA O.F.M., ●PROVINÇIALIT AT PAL DODAJ…

Nga Fritz Radovani   NËSE, DO TË VAZHDOHET MOS ME U STUDJUE AT GJERGJ FISHTA NDER SHKOLLAT SHQIPE, SHQIPNIA DO TË PERMBYTET NGA INJORANCA! Vetem me lexue poezitë “Nji lule vjeshtet”, “Gjuha Shqipe”, “Me këte Shej ke

UJVARA HIDHËRUESE E VAJTIMIT TË TRE BREZAVE NËNË, BIR, NIP

Nga Qatip Mara Me dhimbje  po shkruajë për tragjedinë e trefishtë të humbjes së jetës të vendlindjes sime Kropisht,,nëna e katër fëmijëve Shqiponja Ferik Malaj, e djalit të ri  Haxhi Bilbil Malaj dhe nipit fëmijë engjellor Flavio

PËRKUJTOJ AT PJETER MËSHKALLEN

Nga Fritz Radovani   21 Tetor 1946 Arrestohet në Tiranë At Pjeter MESHKALLA… U dënue dhe bani 15 vjet burg në Burrel dhe kampe shfarosje… U arrestue prap me “Revolucionin Kultural”, me 29 Prill 1967 në Shkoder

MIDIS NESH DR. ZINO MATATHIA

Nga Luan Çipi   Sot ne, një grup me të moshuar vlonjatë (Fatosh Voshtina, Duro Mustafai, Pirro Veshi, Taulla Bimo, Luan Çipi, Niko Gjyzari, Minella Mosko, Sabavet Ymeri, Reshat Kripa, Vangjel Loli, Stefan Bitri, Gudar Toto, Agim

Bisedë me z. Kujtim Cekani, pinjollin e një prej familjeve të persekutuara nga regjimi diktatorial

Bisedoi Keze Kozeta Zylo   Nënë e kam pasur, po më shumë mësuese, shoqe, ushqim e lumturi… Atë e kam pasur çdo gjë të jetës sime, çdo gjë! Ajo që më dhëmb është se nuk u ngopa

Një pasdite në Shkodër me veprimtarin e çështjes kombëtare Tomë Jakaj

Nga Gjekë Gjonaj Para dy vitesh në njërin prej restoranteve të bukura të Shkodrës u takova me mërgimtarin Tomë Jakaj, bir i respektuar i familjes Jakaj të fshatit Ranoc-Zllakuqan, Komuna e Klinës, në rrafsh të Dukagjinit, Kosovë.

POETI I MIRËNJOHUR IKU ME GUXIMIN E HESHTJES

FATOS ARAPI, EMËR I LARTË, NJË NGA ETËRIT E POEZISË BASHKËKOHORE SHQIPE Nga MSc. Albert HABAZAJ Poeti Fatos Arapi (1929-2018) iku me guximin e heshtjes, të lundrojë mes yjesh, me ecjen e dritës që s’ndalet … Iku

FATOS ARAPIT

Nga Luan Çipi Të kundronim, Tosi, të ndiqnim nga larg Gjer në Bullgari, kur nise vargëzimin Përmendsh i mësonim çdo strofë e çdo varg Na mbushje me shpresë, na shtoje gëzimin. Rilindi Naimi, Lasgushi, Asllani Shpërthente talenti

“KULAK” DHE BURG PËR FLAMURTARIN E VATRËS”, JAHO SINAN ISLAMI

Rreth monografisë së Malko Zace kushtuar Jaho Sinan Islamit Nga Kadri Tarelli Nata e dimrit sado që të jetë e gjatë, dielli i ditës do ta përflakë Popullore       Kohët e fundit autori Malko Zaçe,

70 VJETORI I KRYENGRITJES KUNDERKOMUNISTE TE ZHAPOKIKES

Kumtesë e mbajtur në sesionin shkencor ne akademin e shkencave me rastin e 70 vjetorit te kryengritjes se Zhapokikes   Nga Bukurosh Ajdini   Te nderuar miq ! Ne radhe te pare falenderoj organizatoret e ketij sesioni