Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Portert

Lamtumirë Ruzhdi Lata kryetar i komunës së Dibrës!

Nga Keze Kozeta Zylo Dritë ju pastë shpirti! Ngushëllime Dibrës dhe familjes së Tij! Sot është ndare nga jeta Kryetari i Dibrës nën shtetin e Maqedonisë z.Ruzhdi Lata.  Me keqardhje dhe trishtim e morëm këtë lajm për

Vizitë tek ish e internuara politike Suzana Matja

Nga Moza Boletini   New York, nëntor 2018 Me shumë gra e vajza shqiptare që kanë përjetuar persekucion politik në Shqipëri nga rregjimi komunist, jam njohur nëpër protesta në rrëzimin e bustit të diktatorit hoxha dhe atij rregjimi makabër që izoloi vendin

MIKU YNË QATIP MARA, ME ZEMËR TË RE, BOTON DY LIBRA TJERË…

Nga  Prof. Murat Gecaj           publicist e studiues 1. Kur i lexon këto radhë ose ato, që ka  shkruar vetë miku ynë Qatip Mara, të duket si një “përrallë” ose diçka e pabesueshme. Unë nuk do të flas gjatë,

XHON F. KENNEDY ISHTE METEOR

Nga Fritz Radovani   Xhon Fitzgerald KENNEDY, asht lé në Brooklin, Massachusetts, me daten 29 Maji 1917. Me daten 20 Janar 1961, Xhon Kennedi u betue si President i ShBA, dhe per tri vjet mbeti i daltuem me shkronja

4 E 11 NANDOR 1990 DON SIMONI RRXOI MURIN ATEIST !SIMONI RRXOI MURIN ATEIST !

Nga Fritz Radovani   RRMAJI, SHKODER – RA MURI ATEIST I 1967… 9 NANDOR 1989 KISHTE RA MURI I BERLINIT… Me 4 Maji 1958 Futbollisti i “Vllaznisë” së Shkodres, Simon JUBANI asht Shugurue Meshtar nga Imz. Ernesto

Mirëserdhe Mid’hat Bej Frashëri

Në ditën e kthimit të eshtrave në atdhe Nga Rashat Kripa   Kishim vite që të prisnim Mid’hat Bej. Ishim ne, nacionalistët që të prisnim. Nuk kishim luftuar duke thirrur  emrin tënd. Nuk kishim rënë nën emrin

RIATDHESIMI I ESHTRAVE TË MID’HAT FRASHËRIT – NJË PËRCJELLJE DINJITOZE NGA NJU JORKU

Nga Frank Shkreli Të shtunën që kaloi, më 10 Nëntor, 2018, në Nju Jork, më saktësisht në Qendrën Nënë Tereza, pranë Kishës Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, u zhillua ceremonia për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit. 

Girone, aktori që përcjell ngjarjet e diktaturës

Nga Moza Boletini Romë, nëntor 2018 Po udhëtoja me avion nga SHBA për në Shqipëri. Në aeroportin Fiumicino të Romës, tranzit për në Tiranë. Aeroport që ka fituar Çmimin si më i miri në Europë.  Rastësisht aty takova

60 VJET NGA VRASJA E SHEMTUEME E DON EJLLIT…

Nga Fritz Radovani   KUR FLITET PER KLERIN KATOLIK TRUNI I AGJENTAVE  T’SIGURIMIT FANTAZON E SHPIF N’SHKALLAT SIPERORE 600 FAQE PROCES…Të gjitha “legjendat apo përrallat” që janë shkrue dhe vazhdojnë me u shkrue edhe sot nga komunistët

Mos u bjerë qenëve!

  Kujtimit të piktorit JANI  DUMI (tregim) Nga Përparim   Hysi        Unë,së pari, e njoha JANI DUMIN , kur erdhi në shtëpinë tonë, në MBROSTAR-URA të FIERIT. E solli vëllai im, i madh,QAZIMI. Vëllai punonte