Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Opinion

Cila është dita e çlirimit?

Nga Reshat Kripa   Në këtë ditë festive të 28 nëntorit, ditës së përvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë Kombëtare dëgjojmë edhe disa zëra korbash të zinj që, për ta errësuar këtë ditë të shënuar të kombit shqiptar,

I SHKRETI SHKAM !..

Nga Fritz Radovani   E BAHEJ TYM…SHKA SHTYNTE SHTJELMI I TIJ ZHDUKEJ, SI MOS T’ ISHTE N’ KËTE BOTË, RROKULLISEJ AI SHKAM E ME TE FISE TË TANA… AH SHKAM, O SHKAM…Persa Shekuj.., shumë t’ ra me

VENDIMI I QEVERISË I VONUAR. POR, MA MIRË VONË SE KURRË…

Abas Fejzullahi TSh

Nga Abas Fejzullahi   Një vështrim lidhur me rrjedhat në Kosovë, rreth Vendimit të Qeverisë për masat e ndërsjellta, prej 100 %, ndaj Serbisë, shkak i bllokimit të vendit për t’ i gëzuar të drejtat e CEFTA-s

Dita e Flamurit

Nga Reshat Kripa   Ky shkrim i dedikohet një ngjarjeje të jashtëzakonshme që ka ndodhur në qytetin tim të lindjes, në Vlorë, në kremtimin e ditës së pavareësisë në vitin 1991, një ditë e papërsritshme kur në

JA PSE SHEMBET LAVDIA E ATDHEUT

Nga Fritz Radovani   Shembja e Shtëpisë së Atdhetarit Luigj Gurakuqi në Shkoder ishte një “Parathanje”! Gjithmonë mbas një vrasjes së pabesë asht e shkrueme me “atë gjak” një Histori… AT ANTON HARAPI O.F.M., shkruen: “SI E

MARRVESHJE MIDIS AUTORITETIT TË DOSJEVE ME ZËRIN E AMERIKËS DHE FEDERATËN PAN-SHQIPTARE VATRA

Nga Frank Shkreli   Të Premtën më 23 Nëntor, 2018, Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH), 1944-1991 postoi në faqën e tij facebook, një deklaratë me të cilën njoftohet publiku i gjërë shqiptar,

IBRAHIM KELMENDI, ARGAT I SERBISË, DIZINFORMON SHQIPTARËT

Nga Xhafer Leci     Me shumë pritesë shkruaj për argatin e Serbisë, Ibrahim Kelmendin, sepse ai vjellë fjalë e rrenë. Në shkrimet e tij ai ka përgojuar e shpifë për shumë figura publike. Gënjeshtrat e tij

Shakaja serioze e Petro Koçit

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Në ceremoninë e organizuar nga bashkia në kuadrin e ditës përkujtimore të 74-vjetorit të çlirimit të kryeqytetit, nga qeveria mori pjesë zëvendësministri i mbrojtjes Petro Koçi, i cili, në fjalën e

SHQIPTARËT TË BASHKUAR PËRSËRI NË VATIKAN RRETH GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Çfarë ndryshimi sjellin 50-vjetë. Ndryshim për më mirë!  Ishte viti 1968 kur Kombi shqiptar shënoi 500-vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeut.  Shqiptarët e larguar nga Atdheu prej regjimit komunist të Enver

Bashkëbisedim me Mid’hat Bej Frashërin

Nga Reshat Kripa   Më falni, i nderuar Mid’hat Bej Frashëri, më falni sepse nuk munda të vij për të vendosur një tufë me lule mbi varrin tuaj. Nuk munda, jo sepse nuk doja të vija, pasi