Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Krijimtaria

Vizatimi i Kosovës

Nga Migjen Kajtazi Kafeterija e Fakultetit të Artitë të Prishtinës gumëzhinte nga zhurma e madhe që studentët bënin në pushimin e orëve të mësimit. Kjo zhurmë sotë mbretëronte edhe më shumë dhe grupi më i zhurshëm që

Si e vranë Drita Çomon

Nga Aleko Likaj   Arkivolin e ulën për një çast në tokë. Kishin kaluar pragun e një shtëpie, që gjasonte më tepër me një barangë të vjetër, pas postës së policisë së qytetit, ku përgjoheshin prej viteve.

JETA IME

Nga Reshat Kripa Jeta ime pikë loti, pikë loti e mbuluar, Gjithë brenga, gjithë plagë, plot me ëndrra e kapluar, Sa kam dashur, sa kam vuajtur, jetën time ta ndërtoj, Një demon më thosh gjithmonë, unë do

Mos u bjerë qenëve!

  Kujtimit të piktorit JANI  DUMI (tregim) Nga Përparim   Hysi        Unë,së pari, e njoha JANI DUMIN , kur erdhi në shtëpinë tonë, në MBROSTAR-URA të FIERIT. E solli vëllai im, i madh,QAZIMI. Vëllai punonte

Mos ec mbrapsht…

   Nga Viron Kona   -Vargje për ata që duan të dëgjojnë-   Mos ec mbrapsht, o miku im, se pushteti s`është lojë fëmijësh, të ecësh mbrapsht padashur bie, në fundin e thepisur të greminës. Mos ec

Statuja e bardhë

Skicë nga Viron Kona “Lirinë nuk ua solla unë, por e gjeta në mesin tuaj.” Gjergj Kastrioti Skënderbeu Në maj të vitit 2011, ndodhesha i ftuar në qytetin Boras të Suedisë, në një ceremoni përuruese të libri

BUQETË ME LULE TË FRESKËTA

Nga Aleko Likaj Nuk kishim folur kurrë, edhe pse shiheshim disa herë në ditë, përballë pallatit tim te pijetorja në kryqëzim të rrugëve që lidhte qytetin tonë me tri qendra të tjera banimi. Nuk i dija as

Mësuesve të mi

Nga Reshat Kripa   Seç po shfaqen para syve, plot me plagë dhe tortura, Madhërisht në mendjen time, seç lartohen ata burra, Që i kisha nënë e babë, që i kisha miq dhe shokë , Që s’më

SFIDA E NJË PËRKTHYESI adoleshent (4) Pjesa e fundit

Nga SOTIR ATHANASI   Gjithë ç’lexuate shkrova pasnjëjavesi tregim dhe ia dërgova revistës së kohëpaskohshme, ku unë kisha botuar disa herë. Qe prag Pashke dhe redaktori më propozoi ta botonte në numrin e prillit, ku do të vihej

Cikël me epigrame

Nga Viron Kona Padrejtësisht Kur dikë e lavdëron pa të drejtë, dhe njollat përpiqesh t`ia fshish, ta dish se një tjetër ke njollosur, padrejtësisht.   -----