Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Kosova

Tradhtia në krye të Kosovës

Nga Prof. Dr. Eshref  Ymeri   Të nderuar lexues,        Pas deklaratave të fundit antikombëtare të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për ndryshimin e kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, deklarata këto të një mercenari të regjur në

Ç’OFRONTE “LIBRI I ZI” AMERIKAN PËR SHQIPËRINË E KOSOVËN MË 1918?

Nga Muhamed Mufaku Gega Ç’është libri i zi ? Në fund të vitit 1917 SHBA hyri në Luftën e madhe “për të përfunduar të gjitha luftërat”, në krahasim me Fuqitë e mëdha evropiane që kishin ambiciet e

Profesorët e anatemuar dhe argatët e dreqit

Nga Sinan Kastrati Nuk ka pasur dhe nuk mund të ketë profesor, burrë e plak më të urtë e të ndershëm në Kosovë e në viset shqiptare në ish Jugosllavi se profesor Çetta. Profesor Çettën prandaj e

Përpjekjeve për rikthimin e neo otomanizmit në trojet shqiptare, ju bashkuan edhe tre Haxhi Qamila të rinj të Kosovës: Fatmir Sejdiu,Albin Kurti dhe Atifete Jahjaga

Nga Nue Oroshi Përvjetori i grushtetit kundër diktatorit turk Erdogan u kremtua edhe në Prishtinë.Këto përpjekje për rikthimin e neootomanizmit në trojet shqiptare i organizoi Ambasada e Turqisë apo strofulla e gjarpërinjeve aziatikë. Nga Politikanet aktivë të

KONTRIBUTI I PRESIDENTIT HISTORIK DR. IBRAHIM RUGOVA NË SHTETFORMIMIN E KOSOVËS

Nga Frank Shkreli   Të ënjten, me rastin e Ditës së Presidentit të Republikës së Kosovës, në Muzeun e Republikës së Kosovës u hap ekspozita “Kontributi i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova në Shtetformimin e Kosovës”.  Ftesës,

Dy heshtje modeste, e treta i ka tejkaluar kufijtë e normales!

Nga Xhafer Leci   Kërkoj sqarime nga kameramani i RTK-së Ahmet Konjusha     Ftoj lexuesit, në veçanti organizatorët e Shoqatave, që t`i paraqesin mendimet e tyre të lira, për kapërcimin e dukurive negative, edhe në të ardhmen,

RIVRASJA E SALI ÇEKAJ, HAMËZ E ADEM JASHARIT

Nga Idriz Zeqiraj Mars-prilli janë datimet përkujtimore për heronjtë markantë të lirisë: Sali Çekaj, Agim Ramadani, Hamëz dhe Adem Jashari. Në homazhet, nderimet në vend-vrasjet e tyre, si dhe në akademitë përkujtimore, u shfaqen dy anët e medaljes:    

PA LDK-NË, QEVERITË JANË DËSHTAKE

Nga Idriz Zeqiraj    Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Drita Millaku, ka bërë akuza dhe konstatime për LDK-në: 1) “Deputetët e LDK-së nuk japin nënshkrimet për Komisionin Hetimor të SHIK-ut; 2) Një pjesë e LDK-së, është pjesë aktive

Të jetosh në “kafazin” e quajtur Evropë

Nga Musa Sabedini   Evropa i ka borxh Kosovës dhe popullit të saj hapjen e dyerve. Evropa nuk duhet ta kërkojë të pamundurën nga Kosova. Nëse liberalizimi i vizave nuk ndodhë sivjet, për çka personalisht jam shumë skeptik,

DY AMANETET E PËRDHOSURA TË PRESIDENTIT RUGOVA

Nga IDRIZ ZEQIRAJ      Presidenti Rugova ishte i pakët në fjalë, por i saktë në mendime. Popullit i la një trashëgimi të begatë mësimësh, urtësish, porosish. Në mes tyre po i shquajmë dy sosh: