Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Historia

Spinarica, porti detar i Apolonisë

Esse nga Aristotel Mici Shkarkojeni dhe lexojeni artikullin ne formatin PDF  Disa vjet me parë, duke dashur të jepja mendimin tim rreth një porti detar të Apolonisë, e trajtova studimin në mënyrë hipotetike.  Po me kalimin e

SI U MASAKRUE DON MARK HASI

Nga Fritz Radovani   I MBËRTHYEM ME THIKË PËR TAVOLINËN E HETUESIT KRIMINEL NESTI KOPALI, NË VITIN 1946. ARRESTOHET NË SHKODER ME 15 XI 1946. BANI 7 VJET BURG. ARRESTOHET PRAP ME 7 PRILL 1967… TORTUROHET NË

Luigj Gurakuqi, “vigani liberator”

Ese nga Luan Çipi Luigj Gurakuqi lindi në qytetin e Shkodrës, më 20 shkurt 1879  dhe ndërroi jetë në qytetin e Barit, Itali, më 2 mars 1925. Ishte veprimtar i shquar i çështjes kombëtare, hartues dhe nënshkrues

AT DONAT KURTI O.F.M.

Nga Fritz Radovani    ISHTE  DREJTORI I FUNDIT I GJIMNAZIT FRANÇESKAN “ILLYRICUM”…   Ai ishte letrar, etnolog, folklorist, profesor, perkthyes, studjues i persosun i fjalorit frazeologjik të Gjuhës Shqipe dhe “fatkeqsisht”, Klerik Françeskan Shqiptar, predikues i formulës

ISA BOLETINI, ME DY KOBURE

Ese nga Luan  Çipi   Isa Boletini ka lindur në fshatin Boletin të Shalës së Bajgorës të Kosovës, më 15 janar 1864 dhe u vra nga Malazezët në Podgoricë, më 23 janar 1916. Ai rrjedh nga një

SI IA MBYLLI GOJEN DREQIT ?!

Nga Fritz Radovani   29 GUSHT 2018… Sa kishte mërrijtë në darken e përgatitun të Luciferit! Nuk mungonte pothuej asnjeni ç’ prej kohës Sulltan Mehmetit të Dytë… Vezullonin aq fort medaljet e dekoratat sa, as nuk dalloheshin

MIGJENI, POET I MJERIMIT, PROTESTËS DHE SHPRESËS

Nga Luan Çipi   Millosh Nikolla, me pseudonimin MIGJENI, lindi në qytetin e Shkodrës, në një familje ortodokse, më 13 Tetor 1911 dhe vdiq ne Tore Pelice Torino Itali, më 26 Gusht 1938. Migjeni konsiderohet si një

ZALLI I KIRIT I ZI SI FUTA

Nga Fritz Radovani   AH I ZI GUSHT SI FUTA E MALIT… ME KERKUE LOT ME KAMBË T’ KALIT                                    NJI PIKË S’ QET NANA E NDUE PALIT ! DOSJA 1108: NDUE MIRASH PALI,vjeç 23, nga Shkodra,

Medet s’ke nje shtatore!

Nga Reshat Kripa “Çë kam pasuri të tundshme ose të patundshme, libra, mobilla, karta, plaçka etj. i lë për krijimin’ e një “INSTITUT ALBANOLOGJIE” që të jetë një qëndër e studimevet shqipëtare, të mprojë, të shvillojë, të

KUR ME 28 NËNTOR 1989 KREMTOHEJ…45- VJETORI I RREMë I THEMELIMITT TË RADIO TIRANËS

Nga Skifter Këlliçi   Më 28 nëntor të këtij viti mbushen 80 vjet nga dita e themelimit të Radio Tiranës. Me këtë rast po kujtoj një ngjarje që shleu nga historia e shtypit tonë datën 28 nëntor