Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Historia

Si e vranë Drita Çomon

Nga Aleko Likaj   Arkivolin e ulën për një çast në tokë. Kishin kaluar pragun e një shtëpie, që gjasonte më tepër me një barangë të vjetër, pas postës së policisë së qytetit, ku përgjoheshin prej viteve.

Kalendari historik i nëntorit

Nga Fritz Radovani   FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË      M U E J   NANDOR  2 0 1 8: 

Si i trajtoj krimineli Enver Hoxha pasardhësit e Ismail Qemal Bey Vlores dhe ku gjindet proceverbali i Pavarsisë së Shqiperisë

Nga Nue Oroshi   Gjysma e Pavarsisë së Shqiperisë e cila erdhi si këmbëngulje e atdhetarëve shqiptarë dhe përkrahjes që i bëri Mbretëria e Austro-Hungarisë në krye me Franz Jozefin e cila përkrahje ishte vendimtare që të

PËRKUJTOJ AT PJETER MËSHKALLEN

Nga Fritz Radovani   21 Tetor 1946 Arrestohet në Tiranë At Pjeter MESHKALLA… U dënue dhe bani 15 vjet burg në Burrel dhe kampe shfarosje… U arrestue prap me “Revolucionin Kultural”, me 29 Prill 1967 në Shkoder

Duke njohur historinë tonë, njohim veten dhe mbrojmë identitetin kombëtar

 Fragmente nga dorëshkrimi “Kanina dhe Gjergj Arianiti” Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj           Për të arritur diçka të tillë nevojitet vullnet, punë hulumtuese  dhe një përkushtim sublim.  Të njohësh veten duhet nisur nga njohja e vendlindjes me këmbëngulje.

KU NUK ASHT DORA E KOL IDROMENOS !

Nga Fritz Radovani 1968, 5 MARS: PLOT 50 VJET… Ishim tue punue një grup piktorësh në Shtëpinë e Kulturës në Shkoder per një ekspozitë të 7 Marsit, ditës së mësuesit, në një tavolinë me piktorin e nderuem

75 VJETOR’ I PAHARRUESHEM…

Nga Fritz Radovani   13 TETOR 1943 ALEATËT BOMBARDOJNË TIRANËN DHE VRASIN 503 QYTETARË NË TRYEZAT E DREKËS… ISHTE ORA 13.13’… DATA 13… ORA 13.13’; Një numur i persëritun shpesh’ e, tue u kujtue per keq! 503

KU ISHTE BALTA ?

NGA At PJETER MESHKALLA S.J.: HIPOKRIZIA (VAZHDON PJESA E III)               III.  TË  KAM  GJETË  !                   Të kam gjetë, hipokrizi, në çerdhët që ké: Labirintët tueja janë pa krye, por me çka pashë e

“KULAK” DHE BURG PËR FLAMURTARIN E VATRËS”, JAHO SINAN ISLAMI

Rreth monografisë së Malko Zace kushtuar Jaho Sinan Islamit Nga Kadri Tarelli Nata e dimrit sado që të jetë e gjatë, dielli i ditës do ta përflakë Popullore       Kohët e fundit autori Malko Zaçe,

70 VJETORI I KRYENGRITJES KUNDERKOMUNISTE TE ZHAPOKIKES

Kumtesë e mbajtur në sesionin shkencor ne akademin e shkencave me rastin e 70 vjetorit te kryengritjes se Zhapokikes   Nga Bukurosh Ajdini   Te nderuar miq ! Ne radhe te pare falenderoj organizatoret e ketij sesioni